• Home
 • Jakie kolory kontrastują ze sobą?

Jakie kolory kontrastują ze sobą?

Marek Kovalsky. Ekspert od mebli
Zapytaj nas!

Jakie kolory kontrastują ze sobą?

Kontrastujące kolory to te, które leżą naprzeciwko siebie na kole - jak czerwony i zielony, pomarańczowy i niebieski lub żółty i fioletowy. Kiedy kontrastujące kolory są umieszczone obok siebie, wydają się jaśniejsze i bardziej intensywne. Gdy są zmieszane, neutralizują się nawzajem.

Jakie dwa kolory do siebie pasują?

Pierwszą zasadą łączenia kolorów, tak w modzie, jak i w designie, jest metoda pokrewieństwa. Kolory, które do siebie pasują leżą obok siebie na kole kolorów. Możesz więc zestawić zielone spodnie z żółtą czy beżową bluzką lub też dobrać różową bluzkę do czerwonej spódnicy.

Jakie kolory ładnie ze sobą wyglądają?

W tym trendzie zawiera się także zestawianie odcieni, które na kole barw sąsiadują ze sobą. Oznacza to, że zgrany duet w stylizacji stworzą, np.: różowy i fioletowy, różowy i czerwony, żółty i zielony, żółty i pomarańczowy, pomarańczowy i czerwony lub niebieski i morski.

Jaki kolor kontrastuje z białym?

Białe ubrania efektownie kontrastują się z jej ciemnymi włosami, dlatego może śmiało wybierać białe żakiety, bikini, T-shirty czy stroje kąpielowe. Może zestawiać je z jaśniejszymi, pastelowymi barwami, np.

Jakich kolorów nie powinno się łączyć?

Ciepłe i zimne kolory ubrań Najlepiej trzymać się złote reguły, że ciepłe odcienie najlepiej prezentują się z innymi ciepłymi i odwrotnie, zimne z zimnymi. Nie warto tego mieszać. Jeśli chodzi o ostre kolory, to tutaj z kolei panuje zasada, że jeden element w jaskrawej barwie wystarczy.

Jakie 4 kolory do siebie pasują?

Kolorystyczna triada Kolory pasujące do siebie według tego zestawiania to na przykład: fiolet, turkus i jasny pomarańczowy; zielony, pomarańczowy i fioletowy; żółty, czerwony pomarańcz i głęboki niebieski.

Ile kolorów w jednym pomieszczeniu?

Bezpieczne jest wykorzystanie maksymalnie trzech sąsiadujących kolorów, na przykład fioletowego, zielonego, niebieskiego (kompozycja zimna) albo żółtego, sjeny, czerwonego (kompozycja ciepła).

Jak dobierać kolory do siebie?

Kolory pokrewne (analogiczne) na kole barw leżą obok siebie, sąsiadują ze sobą. Możemy więc wybrać zdecydowany pomarańczowy kolor i wzbogacić go żółtym, leżącym na prawo od wyjściowego koloru lub czerwonym, leżącym po lewej stronie.

Czy zielony i fioletowy do siebie pasują?

Zieleń oraz fiolet to sąsiadujące ze sobą kolory w kole barw. A przez to, wspólnie tworzą nietuzinkową mieszankę, którą warto wykorzystać podczas aranżacji wnętrz.

Jaki kolor pasuje do innego koloru?

Kolory można łączyć na zasadzie kontrastu lub podobieństwa. Biel, czerń i szarość zawsze idealnie pasują do każdej barwy. Kontrast to zestawienie barw przeciwnych na kole kolorów. W aranżacji przestrzeni stosowany jest w celu uwydatnienia i podkreślenia danego elementu czy dekoracji.

Czy zielony i różowy pasują do siebie?

Różowy jak najbardziej pasuje do różnych odcieni zieleni i jest to chyba jedna z najpiękniejszych kombinacji kolorystycznych, przywołująca na myśl wiosenne kwiaty. Jedne z najpiękniejszych połączeń to: oliwkowy + zgaszony róż, miętowy + koralowy oraz pudrowy róż i szmaragdowy.

Co kontrastuje z niebieskim?

Efekt kontrastu zawsze uzyskamy łącząc odcienie leżące po przeciwnych stronach na kole barw. I tak w przypadku niebieskiego będą to odcienie pomarańczowego i żółtego, przy czym im cieplejszy jest odcień niebieskiego, tym bardziej pomarańczowy (czyli również cieplejszy) jest kolor, z którym kontrastuje.

Czy róż pasuje do niebieskiego?

Jasne odcienie niebieskiego uwielbiają inne jasne barwy, takie jak pudrowy róż czy cytrynowy. A zatem, jeśli zestawienie kontrastujących ze sobą kolorów nie do końca do Ciebie nie przemawia, to postaw na łagodniejszy zestaw barw.

Czy niebieski i żółty pasują do siebie?

Do ciemnego, niebieskiego koloru idealnie będą pasować odcienie żółtego i pomarańczowego. To tzw. zestawienie na zasadzie przeciwstawności. Na kole kolorów naprzeciw ciemnego niebieskiego (kobaltowego) leży cała pomarańczowo-żółta gama.

Jaki kolor pasuje do łososiowego ubrania?

Stawiaj na spokojną i bardzo uniwersalną klasykę, a zatem na biel, czerń oraz na liczne odcienie kremowe. Nie zapomnij również o szarościach, które kochają otoczenie każdego typu różu. Kolory pasujące do łososiowego to przede wszystkim te energetyczne, które stworzą mocny kontrast.

Czy zielony i fioletowy do siebie pasują?

Zieleń oraz fiolet to sąsiadujące ze sobą kolory w kole barw. A przez to, wspólnie tworzą nietuzinkową mieszankę, którą warto wykorzystać podczas aranżacji wnętrz.

Czy zielony i różowy pasują do siebie?

Różowy jak najbardziej pasuje do różnych odcieni zieleni i jest to chyba jedna z najpiękniejszych kombinacji kolorystycznych, przywołująca na myśl wiosenne kwiaty. Jedne z najpiękniejszych połączeń to: oliwkowy + zgaszony róż, miętowy + koralowy oraz pudrowy róż i szmaragdowy.

Co pasuje do koloru morskiego?

Kolor morski i jego uniwersalny charakter Między innymi doskonale łączy się z bielą, beżem oraz wieloma odcieniami pasteli, a także z barwami mocniejszymi, jak kontrastujące antracyty i grafity, czy nawet czerń lub wygaszony granat.

Jak układać ubrania kolorami?

Ubrania na wieszakach warto ułożyć kolorami, od najjaśniejszych po najciemniejsze. Koszule i garnitury zawsze powinny wisieć równo na wieszakach, a spodnie – na specjalnych wieszakach dla spodni. Na jednym skrzydle drzwi lub boku szafy można zainstalować specjalny, praktyczny wieszak na krawaty lub paski.

Jaki kolor pasuje do białego ubrania?

Mleczna biel – ten klasyczny wariant bieli będzie pięknie wyglądał w zestawach z czarnymi i szarymi dodatkami oraz ze spokojnymi odcieniami niebieskiego. Écru – jeśli nie wiesz, jaki kolor pasuje do écru, najbezpieczniejszym wyborem będzie połączenie go z ziemistymi odcieniami.

Jak pomalować pokój aby był większy?

Zdecydowanym kolorem możesz pomalować jedną ze ścian albo wnękę. Jak wizualnie poszerzyć wnętrze? Również do tego warto wykorzystać ciemniejsze kolory. Mocniejszymi barwami należy pokryć krótsze ściany, a jaśniejszymi dłuższe – wtedy pokój będzie wydawał się bardziej kwadratowy.

Jak pomalować pokój na dwa kolory?

Najprostszy sposób na pomalowanie pokoju na dwa kolory to wybór barw kontrastowych, a więc takich, które na kole barw leżą naprzeciwko siebie. Dzięki takiemu zestawieniu wnętrze będzie wyglądać dynamicznie i nowocześnie. Jeśli chcesz utrzymać spokojny, harmonijny wystrój, sięgnij po dwa sąsiadujące odcienie.

Jak modnie pomalować pokój?

Malując pokój dzienny, warto postawić na odcienie jasne i subtelne, jak kolory pastelowe, szarość lub klasyczna biel. Odradza się natomiast stosowanie bardzo intensywnych, ciepłych i ostrych odcieni, jak pomarańcz, czerwień czy mocny róż.

Co daje kolor fioletowy?

Kolor fioletowy to połączenie niebieskiego i czerwieni.

Jak łączyć kolory ścian?

zasadę 60:30:10. Oto reguła, która mówi o proporcjach, w jakich należy "dawkować" kolory wnętrzom. Główna barwa powinna zajmować 60% powierzchni ścian, barwa uzupełniająca – 30%, natomiast barwne akcenty nie powinny przekraczać 10%.

Poniżej znajdziecie dwa ciekawe artykuły na podobny temat 👇

Jak wyrównać kolor farby na ścianie?

Jak powinno stać łóżko w sypialni według feng shui?

Masz dość szukania wideo na swoje pytanie?

Odpowiedź wideo poniżej 👇

Czy nasze odpowiedzi były pomocne?

Tak Nie

Bardzo dziękujemy za opinie!

Masz więcej pytań? Złóż wniosek!

FAQ na ostatni dzień

 • Czy świat jest kolorowy?
 • Świat jednak nie ma kolorów… Składa się natomiast z fal świetlistych o różnej długości i liczbie drgań. Dopiero, gdy trafią one poprzez twoje oko do mózgu, jesteś w stanie odkodować daną barwę. Człowiek potrafi zobaczyć jedynie fale świetlne o długości 400-700 nanometrów (nm).Ile jest kolorów na całym świecie? No cóż — jest ich ponad 16 milionów. A dokładniej: 16,7 milionów. Dlaczego widzimy świat...


 • Jaki to kolor magenty?
 • Magenta (/maˈɡɛ̃nta/) to nazwa koloru powstającego poprzez zmieszanie barwy czerwonej z domieszką barwy niebieskiej, sztucznie otrzymanego z aniliny (barwniki anilinowe) w roku bitwy pod Magentą (1859) i nazwanego dla jej uhonorowania.Jaki kolor pasuje do magenty? Magenta doskonale komponuje się także z niebieskim materiałem jeansowym oraz z klasyczną bielą. Przykładowo połączenie swetra o barwie...


 • Jaki kolor daje biały?
 • Kolor biały jest najjaśniejszym z kolorów, powstaje przez połączenie trzech podstawowych kolorów: zielonego, czerwonego i niebieskiego. Jeśli nałożymy te kolory na siebie powstanie kolor biały. Z podstawowych kolorów nie powstaje kolor czarny, nie powstaje on też przy udziale światła.Z jakich kolorów robi się biały? Kolor biały jest najjaśniejszym z kolorów, powstaje przez połączenie trzech podsta...


 • Czy kolor to to samo co barwa?
 • Określeń barwa i kolor używamy zazwyczaj wymiennie, tymczasem są to dwa różne pojęcia. I choć w języku polskim traktuje się je jako synonimy, możecie kiedyś spotkać się z rozróżnieniem na barwę jako wrażenie wzrokowe i kolor jako jedną z właściwości barwy (obok jasności i nasycenia).Czy kolor i barwa to to samo? Kolor a barwa w poligrafii upowszechnia się rozróżnienie na barwę (to konkretne wrażen...


 • Czy wszyscy widzimy te same kolory?
 • Odpowiedź W skrócie: nie.Ile kolorów widzimy? Niesamowity narząd zmysłu wzroku, jakim jest oko, rozróżnia ogromną liczbę barw. Według danych literaturowych jest ich aż kilkanaście milionów. Warto zauważyć, że barwa nie jest cechą światła, a jedynie wrażeniem, jakie wywołuje w mózgu fala elektromagnetyczna o określonej długości. Dlaczego widzimy różne kolory? Ale nie, ludzie stojący obok siebie i p...


 • Z czego robi się kolor?
 • Kolor pigmentu to efekt tego, że każdy pigment absorbuje światło z określonego zakresu długości fali bardziej niż z innych. Nie zaabsorbowane światło zostaje odbite i wraca do naszego oka, pobudzając znajdujące się w siatkówce komórki zwane czopkami. To właśnie światło odbite decyduje o tym, jaką barwę widzimy.Jak powstają barwy podstawowe? Barwy podstawowe to czerwona, żółta i niebieska. Ich nazw...


 • Jak powiększyć wnętrze lustrem?
 • Osiągniesz naprawdę interesujący efekt optyczny, gdy zdecydujesz się na kilka luster. Powieś dwa lustra naprzeciwko siebie. Ich odbicie da Ci wrażenie, że dany pokój jest nawet kilkukrotnie większy niż w rzeczywistości. Doskonały efekt osiągniesz, wieszając tak lustro w salonie.Jak powiększyć łazienkę lustrami? Lustra sięgające od podłogi do sufitu Duże znaczenie w złudzeniu optycznym dodającym me...


 • Jak wysoko powiesić lustro?
 • Gdzie najlepiej powiesić lustro? Możliwości jest wiele. Najbardziej popularnym i najtrafniejszym miejscem na ich powieszenie jest ściana za kanapą. Piękne, eleganckie lustro, może stanowić idealną alternatywę dla dekoracyjnych obrazów lub też ich uzupełnienie. Dobrym miejscem są także ściany za kominkiem oraz komodą. Gdzie powiesić duże lustro? W pobliżu stołu jadalnianego (jeśli jadalnia połączon...


Komentarze

Zostaw komentarz

<
Napisz do nas