• Home
 • Jak wysoko powiesić zasłony?

Jak wysoko powiesić zasłony?

Marek Kovalsky. Ekspert od mebli
Zapytaj nas!

Jak wysoko powiesić zasłony?

Zasada jest prosta: ZASŁONY I FIRANY wieszamy POD SAMYM SUFITEM! Koniec i kropka. Jeśli macie na drodze jakieś przeszkody czy skosy, to wtedy wieszacie najwyższej jak się da, ale jeśli to zwykły, prosty sufit, to zasłonę wieszamy nawet na suficie.

Ile cm nad podłoga zasłony?

Optymalny zapas na miękkie układanie się zasłon na podłodze to 5-8 cm. Jest to także bezpieczna długość, która sprawdza się zarówno przy lekkich materiałach zasłonowych, jak i przy ciężkich i grubych zasłonach.

Jak powiesić za długie zasłony?

Zamiast chwostu można użyć zwykłego sznura, taśmy, podwiązki, ozdobnych koralików – czegokolwiek, czym da się przewiązać zasłonę. W nowoczesnych i awangardowych wnętrzach może to być nawet długa sznurówka. Do upinania chwostami nadają się zasłony, które są za długie tylko o kilka, maksymalnie kilkanaście centymetrów.

Czy zasłony powinny dotykać podłogi?

Im niżej zawiesimy karnisz, tym pomieszczenie wyda się niższe. Za krótkie zasłony – idealnie dobrane zasłony powinny sięgać do podłogi, do krótszych, np. do połowy ścian, trudno później dopasować długość firanki. Poza tym zbyt krótkie sprawiają, że wnętrze wydaje się niższe i mniejsze.

Jak powiesić zasłony w oknach?

Zasłony w górnej części mają wszyte otwory, przez które wkłada się drążek karnisza. Następnie mocuje się drążek już z zasłoną na wspornikach i gotowe. Zasłony układają się same w piękne i regularne fale.

Ile cm nad podłoga zasłony?

Optymalny zapas na miękkie układanie się zasłon na podłodze to 5-8 cm. Jest to także bezpieczna długość, która sprawdza się zarówno przy lekkich materiałach zasłonowych, jak i przy ciężkich i grubych zasłonach.

Czy zasłony mogą być dluzsze od firan?

Pamiętajmy, że do wyliczonej długości zasłon wieszanych na przelotkach należy doliczyć około 3 centymetry. W sytuacji jednoczesnego dobierana długości zasłon i firan należy mieć na uwadze, że długość firan powinna być o około 1 centymetr krótsza niż długość zasłon.

Co zrobić z za długimi zasłonami?

Jednym z sposobów na za długie firanki i zasłony jest ich upięcie. Jest to co prawda niezbyt funkcjonalne rozwiązanie, działa przy niewielkim nadmiarze tkaniny, ale jest często stosowane. Za pomocą podwiązek i chwostów upinamy materiał po boku okna. Sposób jest bardzo dekoracyjny, ale nie pasuje do każdego stylu.

Czy zasłony mogą być za dlugie?

Wysokość tkaniny zawsze wymiarujemy od połowy żabki do momentu, w którym planujemy jej zakończenie. Typowe zasłony do parapetu kończą się ok. 1,5 cm nad parapetem, albo 5 – 10 cm poniżej. Zakładając, że firanki czy zasłony będą sięgać do samej podłogi, to powinny kończyć się około 1 cm nad nią.

Jak podwinąć za długie zasłony?

Na początek musisz obciąć zasłonę o pożądaną długość. Następnie będzie potrzebne Ci żelazko i odrobina cierpliwości. Szerokość paska taśmy powinniśmy dopasować do oczekiwanej szerokości podwinięcia materiału. W kolejnym kroku rozkładamy zasłonę, a w miejscu jej obcięcia przykładamy pasek taśmy i zaprasowujemy.

Czy firanka może być krótka a zasłony długie?

Tak, rozmiar ma znaczenie, szczególnie jeżeli chodzi o firany i zasłony. Zarówno krótkie i długie nadadzą wnętrzu lekkości, ale bardzo ważny jest odpowiedni wymiar.

Jak długa powinna być szyna sufitowa?

Szyny sufitowe zazwyczaj są montowane na całej długości ściany na której znajduje się okno. W takim przypadku należy zmierzyć długość sciany i zamówić długość 1 -2 cm krótszą od tej długości sufitu nad oknem - dzięki temu łatwo nam będzie zamontować ślizgi oraz zaślepki na końcach szyn.

Jak wysoko nad oknem zamontować karnisz?

Jaka odległość zasłony od ściany?

Czy firanka powinna dotykać podłogi?

Czy firanka powinna dotykać podłogi Wspólnie stworzą z pewnością unikalną kompozycję. Należy jednak pamiętać o tym, że firana nie powinna kończyć się idealnie na wysokości podłogi. Trzeba zachować kilka centymetrów zapasu. Najczęściej to odległość około 1-2 centymetrów.

Ile metrów na zasłony?

Wysokość zasłony na szelkach – zmierz odległość od górnej krawędzi karnisza do podłogi. Szerokość zasłony na szelkach – do szerokości karnisza dodaj 50-60% jego szerokości, w zależności od fal, jakie chcesz uzyskać. Podziel wynik na pół, aby otrzymać szerokość jednej zasłony.

Ile na marszczenie zasłony?

Szerokość zasłon a marszczenie Jeśli więc chcesz osiągnąć taki efekt, musisz zmierzyć długość swojego karnisza i pomnożyć go razy dwa (długość łączna obu zasłon). Analogicznie, jeśli chcesz, aby twoja zasłona była jeszcze bardziej pomarszczona pomnóż długość karnisza razy 3 albo nawet 4 razy.

Czy firanka powinna dotykać podłogi?

Jeśli zaś zaplanowałaś długie, piękne firany w salonie i zastanawiasz się, czy firanka powinna dotykać podłogi – podpowiemy. Długie firany powinny kończyć się ok. 2 cm nad podłogą.

Jak obliczyć ilość materiału na zasłony?

Tkaniny zasłonowe najczęściej mają szerokość 150 lub 280 cm. Ilość materiału, jaką potrzebujemy na zasłony, będzie więc równać się wymiarowi odległości od karnisza do parapetu/podłogi.

Ile cm nad podłoga zasłony?

Optymalny zapas na miękkie układanie się zasłon na podłodze to 5-8 cm. Jest to także bezpieczna długość, która sprawdza się zarówno przy lekkich materiałach zasłonowych, jak i przy ciężkich i grubych zasłonach.

Jak powiesić zasłony w oknach?

Zasłony w górnej części mają wszyte otwory, przez które wkłada się drążek karnisza. Następnie mocuje się drążek już z zasłoną na wspornikach i gotowe. Zasłony układają się same w piękne i regularne fale.

Ile firanki na okno 2m?

2m x 2 = 4m Za pomocą tego prostego wzoru wyliczysz, ile metrów firanki na okno będzie optymalną szerokością. Aby uzyskać gęstsze marszczenie mnożymy szerokość karnisza razy 3 a nawet 4. Tak gęste drapowanie firan gwarantuje prywatność wnętrza o każdej porze dnia i nocą.

Ile powinien wystawać karnisz za okno?

Pamiętajmy jednak, że rurka czy drążek karnisza powinien wystawać poza wsporniki jeszcze po 5-10 cm po każdej ze stron. Długość drążka w naszym karniszu powinna więc być dłuższa od szerokości wnęki o 40-50 cm.

Ile zasłony na marszczenie?

Szerokość zasłon a marszczenie Najbardziej popularne, standardowe marszczenie zasłon to marszczenie podwójne. Jeśli więc chcesz osiągnąć taki efekt, musisz zmierzyć długość swojego karnisza i pomnożyć go razy dwa (długość łączna obu zasłon).

Jak dosztukować zasłony?

Zasłonę należy rozciąć w połowie, obrębić brzegi i w tym miejscu dołożyć dodatkowy pas. Świetnie prezentować się będzie takie rozwiązanie, jeśli do gładkiej zasłony doszyjemy wzorzysty materiał. Do prostych sposobów przedłużania zasłony należy także doszycie ozdobnych frędzli lub gotowej falbanki.

Ile kosztuje podszycie zasłon?

Obszycie boków firanek i zasłon - cena 4 zł za metr bieżący. Wszycie taśmy marszczącej - cena 6 zł za metr bieżący, taśma marszcząca w cenie. Skrócenie wysokości firanki lub zasłony wraz z wszyciem taśmy marszczącej - cena 8 zł za metr bieżący, taśma marszcząca w cenie.

Poniżej znajdziecie dwa ciekawe artykuły na podobny temat 👇

Jakie firany do długich zasłon?

Ile metrów tkaniny na zasłony?

Masz dość szukania wideo na swoje pytanie?

Odpowiedź wideo poniżej 👇

Czy nasze odpowiedzi były pomocne?

Tak Nie

Bardzo dziękujemy za opinie!

Masz więcej pytań? Złóż wniosek!

FAQ na ostatni dzień

 • Jakie światło do pokoju dziennego?
 • Barwa światła W salonie najlepiej sprawdza się światło o ciepłej barwie, która nie męczy oczu tak bardzo jak zimna. Temperatura światła jest wyrażana w Kelwinach. Jej najlepsza wartość do pokoju dziennego to 2700 - 3000 K.Które światło jest lepsze białe czy żółte? W salonie, o ile chcemy wyeksponować np. szarość, bądź biel ścian, warto pomyśleć o świetle zimniejszym, jeśli zaś zależy nam na położe...


 • Jakie światło do czytania wieczorem?
 • Jeśli chodzi o czytanie wieczorem, światło powinno pochodzić z dwóch źródeł: główne (rozproszone) powinno padać z góry, a dodatkowe (punktowe) bezpośrednio na czytany tekst. Najlepsze do czytania będzie światło o barwie lekko ciepłej, ponieważ żarówki wyraźnie zimne mogą szybciej męczyć wzrok.Jaka lampka nocna do czytania? Lampka nocna do czytania w łóżku Do czytania w łóżku najlepsze będą te mode...


 • Jakie światło wieczorem?
 • Jakie światło przed snem? Ekspozycja na zielone światło ułatwia zasypianie, a ekspozycja na niebieskie i fioletowe światło utrudnia podróż w krainę snu – wynika z badania przeprowadzonego na myszach przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego (W. Brytania). Jakie światło jest lepsze zimne czy ciepłe? Żarówki o barwie ciepłej dobrze się sprawdzą w pomieszczeniach w których chcesz odpocząć czy zrel...


 • Jaki kolor żarówek do sypialni?
 • Sypialnia to miejsce odpoczynku. Światło emitowane przez żarówki o barwie ciepłej lub lekko ciepłej będzie tutaj najlepszym wyborem. Dzięki czemu pokój stanie się przytulny, co pomoże nam się zrelaksować po całym dniu.Jaka barwa światła do lampki nocnej? Jakie światło jest lepsze białe czy żółte? W salonie, o ile chcemy wyeksponować np. szarość, bądź biel ścian, warto pomyśleć o świetle zimniejsz...


 • Jaka barwa światła w domu?
 • Żarówki o barwie ciepłej dobrze się sprawdzą w pomieszczeniach w których chcesz odpocząć czy zrelaksować się. Żarówki o barwie neutralnej oraz zimnej sprawdzą się w pomieszczeniach wymagających naszej koncentracji. Przebywanie w pomieszczeniach z taką barwą światła zwiększa również naszą produktywność.Jakie światło jest lepsze białe czy żółte? W salonie, o ile chcemy wyeksponować np. szarość, bądź...


 • Jakie światło neutralne czy ciepłe?
 • W głównym stopniu wszystko zależy od Ciebie i Twoich preferencji, stylu wnętrza oraz miejsca oświetlenia. Żarówki o barwie ciepłej dobrze się sprawdzą w pomieszczeniach w których chcesz odpocząć czy zrelaksować się. Żarówki o barwie neutralnej oraz zimnej sprawdzą się w pomieszczeniach wymagających naszej koncentracji.Jakie światło lepsze ciepłe czy zimne dla oczu? Najbezpieczniejsze dla naszego z...


 • Co dobrze wpływa na wzrok?
 • Co jeść, by mieć dobry wzrok i dostarczyć do organizmu luteinę? W Twojej diecie powinny znaleźć się żółtka jaj oraz jarmuż, szpinak, sałata, kapusta włoska, brokuły, brukselka, cukinia, dynia, kukurydza czy marchew. Zeaksantyna występuje między innymi w pomarańczowych i zielonych warzywach np. nektarynkach i awokado.Co może poprawić wzrok? Wiele witamin i przeciwutleniaczy, które poprawiają wzrok...


 • Czego symbolem jest kolor zielony?
 • Zieleń kojarzy się z przede wszystkim z życiem, harmonią, naturą i bliskim kontaktem z nią. Stanowi kolor uzdrowienia, nadziei i wolności. Odcienie zmieszanej z barwą błękitną (“miętowej”) zieleni kojarzą się ze świeżością, powodzeniem i zadowoleniem.Co reprezentuje kolor zielony? Kolor zielony jest chłodnym i pasywnym kolorem wywołującym spokój i ciszę. Powszechnie jest uważany za najspokojniejsz...


Komentarze

Zostaw komentarz

<
Napisz do nas