• Home
 • Jak właściwie dobrać stół do salonu?

Jak właściwie dobrać stół do salonu?

Marek Kovalsky. Ekspert od mebli
Zapytaj nas!

Jak właściwie dobrać stół do salonu?

Idealny model musi mieć około 75 cm wysokości i udostępniać każdej osobie siedzącej co najmniej 60 cm szerokości i 35-40 cm głębokości blatu. Taki stół powinien pozwalać na swobodne wsuwanie i wysuwanie krzeseł (siedziska usytuowane są ok. 45-50 cm nad podłogą) i zapewniać potrzebną ilość miejsca na nakrycia.

Ile osób zmieści się przy stole 180 cm?

stół prostokątny o długości 180 cm będzie idealny dla 6 osób (ewentualnie dodatkowe 2 osoby na obu końcach stołu) stół prostokątny o długości 240 cm będzie idealny dla 8 osób (ewentualnie dodatkowe 2 osoby na obu końcach stołu)

Czy stół i meble muszą być w tym samym kolorze?

Zasada urządzania mówi o tym, że stół i meble do salonu powinny być spójnym kompletem, ale zasady są po to, by je łamać. Nie oznacza to jednak, że stół może być zupełnie inny, całkowicie oderwany od wyglądu mebli kolorem i stylem. Powinien zachowywać jakiś wspólny element – aranżacyjnie nawiązywać do meblościanki.

W jakiej odległości stół od ściany?

Jak szeroki stół?

Standardowa szerokość stołów to 90 cm, jeśli jednak możemy pozwolić sobie na stół o szerokości metra, nie ma się co wahać, szczególnie jeśli lubimy organizować przyjęcia i zapraszać gości. Większa szerokość stołu, to większy komfort dla siedzących naprzeciw siebie osób i więcej miejsca na półmiski z potrawami.

Ile cm liczyc na osobe przy stole?

Warto jednak pamiętać, by nie przesadzić z ich zbyt skromnymi rozmiarami. Na każdą osobę zasiadającą przy stole powinna bowiem przypadać powierzchnia o wymiarach ok. 50-60×40 cm.

Jaki kształt stołu wybrać?

Gdy planujemy postawić stół w rogu albo nie mamy innego wyjścia z powodu ograniczonego metrażu, dobrym rozwiązaniem będzie kształt stołu prostokątny lub kwadratowy. Jeżeli natomiast odpowiada nam wariant, w którym stół zajmuje centralne miejsce w salonie, możemy zdecydować się na opcję okrągłą.

W jakim miejscu powinien stać stół w salonie?

Wspomnieliśmy już, że ustawienie stołu w salonie powinno zapewniać swobodny dostęp do każdego miejsca. Aby zagwarantować dobrą komunikację, blat powinien znajdować się przynajmniej 80-100 cm od ściany i innych mebli. Umożliwi to swobodne odsunięcie krzesła, wstanie i przejście za plecami innych biesiadników.

Czy meble w salonie muszą być takie same?

Czy meble w salonie muszą być takie same? Nie muszą, ale pomimo tego w aranżacji kieruj się pewną monolitycznością, by salon zachował równowagę. To ważne, ponieważ pokój dzienny powinien wyciszać i być miejscem relaksu. Wszystko, co jest we wnętrzu chaotyczne, niepotrzebnie rozprasza i dekoncentruje.

Ile cm dla jednej osoby przy stole?

Minimalna długość blatu dla jednej osoby to 60 cm, aby mogła wygodnie zjeść przy stole posiłek. Jeśli jednak mamy miejsce na większy stół lepiej będzie przeznaczyć 70 cm na jedno miejsce. Żeby ustawić nakrycie dla jednej osoby potrzebujemy przynajmniej 40 cm głębokości blatu.

Jaki stół na 18 osób?

Ile cm na krzesło przy stole?

Przeciętna osoba siedząca przy stole potrzebuje 60 cm wzdłuż krawędzi stołu i 40 cm głębokości. Szerokość krzesła to mniej więcej 45 cm, a przestrzeń na odsunięcie krzesła i swobodne wstanie to 75 cm (minimum to 60 cm).

Jaki stół na 18 osób?

Ile osób zmieści się przy okrągłym stole?

Przy okrągłym stole najczęściej siedzi 8-12 osób, przy prostokątnym w zasięgu mamy parę naprzeciwko i osoby po naszej prawej i lewej stronie.

Jaki stół zajmuje najmniej miejsca?

Postaw na okrągły stół w salonie Taki stół jest ustawny, dlatego poleca się go właścicielom pomieszczeń o nietypowych kształtach lub wymiarach. Nie zajmuje wiele miejsca, a przy tym pozwala na zmieszczenie większej ilości gości, dzięki temu, że nie jest ograniczony kantami.

Jaki stół?

Jeśli zastanawiasz się, jaki stół do jadalni wybrać, pamiętaj o niewątpliwej zalecie okrągłego – każda z usadowionych przy nim osób ma równie ważne i wygodne miejsce. Opływowy kształt sprawia, że taki stół jest bezpieczniejszy także dla dzieci.

Jaką wysokość siedziska do stołu?

Jaki stół do salonu okrągły czy prostokątny?

Okrągłe modele mogą się sprawdzić, gdy na mebel wybrane zostało miejsce o mniej typowym kształcie. Prostokątny z kolei zdecydowanie łatwiej zaaranżować. Choć odpowiedź na pytanie, jaki stół – okrągły czy prostokątny – postawić w niewielkim salonie nie jest jednoznaczna, częściej wybierany jest ten drugi.

Jaki stół i krzesła do salonu?

Istotnym punktem odniesienia jest kształt pomieszczenia. Jeśli mamy salon na planie wydłużonego prostokąta, to najlepiej sprawdzi się w nim dłuższy stół o kątach prostych. Jeśli natomiast dysponujemy dużą przestrzenią, o zbliżonych długościach ścian, to świetny będzie stół okrągły.

Jaki kolor stołu?

Modele bazujące na zestawieniu dwóch kolorów – szarości i bieli czy jasnego drewna i czerni – to propozycja do nowoczesnych wnętrz. Wykorzystanie kontrastu kolorystycznego sprawia, że stół zyskuje oryginalny wygląd, doskonale pasując do pozostałego wyposażenia współcześnie zaaranżowanych pomieszczeń.

Jak ustawić stół w małym salonie?

Pamiętaj, że stolik musi znajdować się w takim miejscu, które zapewni swobodny dostęp do niego z każdej strony. Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy do dyspozycji masz stół kwadratowy lub prostokątny. Mebel w takim kształcie sprawdzi się zarówno ustawiony pod ścianą, w rogu pomieszczenia jak i na środku.

Poniżej znajdziecie dwa ciekawe artykuły na podobny temat 👇

Jak wybrać kolor stołu?

Jaki kolor krzeseł do białych mebli?

Masz dość szukania wideo na swoje pytanie?

Odpowiedź wideo poniżej 👇

Czy nasze odpowiedzi były pomocne?

Tak Nie

Bardzo dziękujemy za opinie!

Masz więcej pytań? Złóż wniosek!

FAQ na ostatni dzień

 • Czy na wesele można iść w białej sukience w kwiaty?
 • Czy wypada iść w białej sukience na wesele? Podpowiadamy. Biel jest zarezerwowana dla panny młodej – można przeczytać w bardzo wielu poradnikach, które radzą, jak się ubrać na wesele. Jednak żadne z zasad savoire vivre nie zabraniają gościom weselnym ubierania białych kreacji.Czy wypada iść na wesele w sukience w kwiaty? Jeżeli na co dzień ubieracie odzież w kwiaty, nie obawiajcie się, że takie su...


 • Czy można iść na wesele w żałobie?
 • Żałoby nie musimy już manifestować, tak jak kiedyś się to robiło. Jeżeli chcemy, aby wesele się odbyło lub chcemy uczestniczyć w nim jako gość, to nie ma do tego żadnych przeciwwskazań. Nie zmniejsza to w żaden sposób naszego bólu po stracie bliskiej osoby.Czy można tańczyć w czasie żałoby? Zawsze ktoś będzie przeżywał żałobę w ten czy inny sposób. Nie należy mieć również do kogoś pretensji, że ni...


 • Ile dać na wesele od 4 osobowej rodziny?
 • To, ile "wypada" dać na wesele, jest oczywiście sprawą indywidualną. Zdaniem ekspertów ślubnych wystarczy kwota ok. 150-250 zł na osobę. Przyjęło się, że osoba zaproszona na wesele powinna obdarować młodych kwotą, która pokryje ich wydatki na jednego gościa. Nieco mniej, bo jakieś 1500 zł, parze młodej wręcza świadek albo świadkowa, niezależnie od tego, czy na ceremonii pojawiają się sami, czy...


 • Czy na wesele można ubrać się na bialo?
 • Biel jest zarezerwowana dla panny młodej – można przeczytać w bardzo wielu poradnikach, które radzą, jak się ubrać na wesele. Jednak żadne z zasad savoire vivre nie zabraniają gościom weselnym ubierania białych kreacji. Czy wypada biale buty na wesele? Zgodnie z podstawowymi zasadami savoir-vivre biel na ślubie i weselu zarezerwowana jest wyłącznie dla Panny Młodej. W czym nie wypada iść na wesel...


 • W jakiej sukience można isc na wesele?
 • Jak się ubrać na wesele jako gość? Postaw na sukienkę koktajlową w niebanalnym wydaniu. Zdecydowany, fuksjowy kolor sukienki świetnie sprawdzi się na taką okazję, bo jest bardzo bezpieczny. Ma ona zabudowany dekolt i sięga do połowy łydki, przez co będziesz się w niej czuła modnie, wygodnie i stosowne. W tym roku najpopularniejsze fasony sukienek na wesele to modne od paru sezonów długie gładkie s...


 • Czy można iść na wesele w białej sukience w kwiaty?
 • Czy wypada iść w białej sukience na wesele? Podpowiadamy. Biel jest zarezerwowana dla panny młodej – można przeczytać w bardzo wielu poradnikach, które radzą, jak się ubrać na wesele. Jednak żadne z zasad savoire vivre nie zabraniają gościom weselnym ubierania białych kreacji.Czy wypada iść na wesele w sukience w kwiaty? Jeżeli na co dzień ubieracie odzież w kwiaty, nie obawiajcie się, że takie su...


 • Co zalozyc na białą sukienkę?
 • Biała sukienka z białą jeansową kataną, kurteczką lub sweterkiem będzie świetnie wyglądać w zestawieniu z białymi sneakersami czy espadrylami. Jeśli jednak szukasz pomysłu na total look w eleganckiej wersji, rozważ białe botki. Biel zdecydowanie dodaje blasku!Jakie kolory pasują do białej sukienki? Oczywiście najlepiej sprawdzą się te w jasnych kolorach. Możesz postawić na biel, krem, jasny beż, j...


 • Gdzie zalozyc białą sukienkę?
 • Biel na ślubie i weselu zarezerwowana jest wyłącznie dla panny młodej. Zgodnie z zasadami savoir-vivre, białą sukienkę można założyć wyłącznie na własny ślub i na własne wesele.Jak nosić białą sukienkę? W casualowym wydaniu białe sukienki zestawiaj z espadrylami, botkami, sneakersami. Wyjątkową stylizacją okaże się połączenie białej sukienki z krótkimi lub wysokimi kaloszami – jeśli ciepłe dni oka...


Komentarze

Zostaw komentarz

<
Napisz do nas