• Home
 • Jak malować ściany od góry czy od dołu?

Jak malować ściany od góry czy od dołu?

Marek Kovalsky. Ekspert od mebli
Zapytaj nas!

Jak malować ściany od góry czy od dołu?

Malujemy od góry do dołu, przy czym sam dół ściany lepiej malować krótkimi pociągnięciami do góry. Wówczas farba lepiej się rozkłada i nie tworzy grubej warstwy przy podłodze. Farbę najlepiej nakładać dwiema warstwami, przy czym drugą warstwę nanosimy po wyschnięciu pierwszej.

W którą stronę malować ściany?

Pierwszą warstwę farby nakładamy równolegle do największego okna, drugą – prostopadle. Malowanie wykończeniowe należy prowadzić w jednym kierunku. Do sufitów używamy farb matowych, które tłumią refleksy światła, tuszują nierówności powierzchni i pozwalają ukryć ewentualne błędy malarskie.

Jak malować żeby nie było pasów?

Zamknij okna by powiew powietrza nie wysuszał farby i malujesz. Tempo ma być zawrotne bez gadania, drapania czy papieroska. Jeśli jest suche powietrze można sobie pomóc następującymi metodami. Dolewając do drugiej warstwy farby do 10% wody lub/i spryskując delikatnie ścianę mgiełką wodną tuż przed nakładaniem farby.

Czy malowanie zaczynamy od sufitu?

Prace malarskie zawsze zaczynamy od malowania sufitu. Najpierw pędzlem malujemy trudno dostępne miejsca (przestrzeń wokół lamp, gzymsy, sztukaterie itp.). Następnie pozostałą płaszczyznę sufitu malujemy w równoległe pasy wałkiem z teleskopem. Drugą warstwę nakładamy malując pasy prostopadłe do poprzednich.

Jak malować ściany w narożnikach?

Przed rozpoczęciem prac naklejamy ją na ścianę, którą planujemy malować w dalszej kolejności, precyzyjnie dociskając jej krawędź do narożnika. Dzięki temu możemy pomalować ścianę, nie obawiając się, że farba przedostanie się na sąsiednią powierzchnię. Taśmę odklejamy od razu po malowaniu.

Dlaczego widac pasy po malowaniu?

Przyczyn ich powstawania jest wiele: nieprawidłowe przygotowanie podłoża, nierówna powierzchnia ścian, zbyt duża wilgotność powierzchni, malowanie w zbyt wysokiej temperaturze, wykorzystanie nieodpowiednich narzędzi lub farby, która nie zapewnia odpowiedniej przyczepności do podłoża, a także zła technika malowania.

Czy ściany trzeba malować dwa razy?

Decyzja o naniesieniu kolejnej powłoki malarskiej musi wynikać z indywidualnej oceny pierwszego malowania. Jeśli konieczne jest naniesienie poprawek lub powłoka jest niejednolita, wtedy powinniśmy pomalować ścianę kolejny raz – aż do uzyskania perfekcyjnego efektu.

Dlaczego wałek zostawia slady?

Możliwe przyczyny. Niewłaściwe przygotowana lub zanieczyszczona powierzchnia. Nieodpowiednio dobrany, złej jakości wałek. Malowanie niezgodne z zasadą "mokro na mokro".

Po jakim czasie można malować ściany drugi raz?

Zasadniczo kolejną warstwę farby akrylowej można nakładać już po dwóch godzinach od nałożenia pierwszej. Farby winylowe, czy też silikonowe ze względu na to, że są gęstsze i mniej przepuszczalne schną około trzech godzin. Przy niesprzyjających warunkach pogodowych bywa, że czas ten należy wydłużyć dwukrotnie.

Czy nowy wałek do malowania musi być suchy?

Nowy wałek do malowania może podczas malowania pozostawiać na ścianie fabryczne resztki runa i tym samym szpecić efekt naszych starań. Przed rozpoczęciem prac dobrze jest więc wałek namoczyć w wodzie i mocno odwirować. Niekiedy stosuje się też metodę „na sucho” oklejając włosie taśmą samoprzylepną.

Czy sufit i ściany w tym samym kolorze?

Tak naprawdę sufit, tak samo jak i ściany, może przybrać dowolny kolor, jaki sobie zażyczymy, wystarczy pomalować go odpowiednią farbą. Sztuką jest jednak odpowiednio skomponować go z barwą ścian, a także tak wykończyć, by nie wpływał niekorzystnie na optyczny odbiór pomieszczenia.

Czy farba pokryje nierówności?

Jeśli chcesz jedynie optycznie wyrównać powierzchnię ścian w znacznie krótszym czasie i bez konieczności przeprowadzania większego remontu, możesz przykryć wszystkie drobne nierówności i niedoskonałości za pomocą farby strukturalnej lub przynajmniej farby głębokomatowej.

Jak malować ściany na styku z sufitem?

Zawsze należy zaczynać od sufitu, schodząc później na ściany i malując je od góry do dołu. Do malowania kątów przydadzą się małe pędzle lub wąskie wałki. Warto też pamiętać, żeby nie robić przestojów – całą powierzchnię (czyli sufit lub daną ścianę) powinno się zamalować za jednym razem.

Czy można malować ściany bez gładzi?

Gdy powierzchnia ścian nie jest idealnie gładka, przed malowaniem warto ją pokryć gładzią lub zatuszować nierówności odpowiednią farbą albo tynkiem strukturalnym. Gdy ściany są zabrudzone lub znudził nam się ich kolor, pora na malowanie. Idealnie gładkie płaszczyzny wystarczy odświeżyć farbą w wybranym kolorze.

Czy mokrym wałkiem można malować?

Niewłaściwy sposób aplikacji prowadzi do katastrofy. Jednym z najczęstszych błędów popełnianym podczas malowania jest malowanie mokrej lub wilgotnej powierzchni. Dobrze przygotowana do malowania ściana powinna być sucha. W miejscach wilgotnych farba traci przyczepność i może być to powodem powstawania pęcherzy.

Jak malować od okna czy do okna?

W pierwszej kolejności konieczne jest malowanie sufitu równolegle do okna, drugą warstwę (lub finalną, jeśli zamierzamy malować w kilku warstwach) nakładamy zaś już poprzecznie, prostopadle do źródła światła. Oczywiście prace rozpoczynamy nie przy oknie, a od jednego z narożników pomieszczenia.

Jak zlikwidować smugi na suficie po malowaniu?

Po malowaniu sufitu dostrzegliśmy smugi. Co teraz? W zasadzie nie da się z nimi nic zrobić. Jeśli wygląd sufitu i efekt wymalowania nas nie satysfakcjonuje, nie pozostaje nam nic innego, jak poczekać aż powłoki całkowicie wyschną i nałożyć na powierzchnię jeszcze jedną lub dwie warstwy farby.

Jak się malować żeby wyglądać naturalnie?

Jak malować ścianę bez smug?

Malowanie ścian bez smug wymaga przede wszystkim nakładanie ostatniej warstwy produktu w kierunku od góry ku dołowi, pewnymi pociągnięciami, z zachowaniem jednego kierunku. Poza tym konieczna jest aplikacja farby nachodzącymi na siebie pasami – tak, aby nie dopuścić do wyschnięcia krawędzi nakładanej warstwy.

Jak uratować źle pomalowana ścianę?

Ile razy powinno się malować sufit?

Sam sufit natomiast możesz pomalować raz lub dwa razy – w zależności od tego, jaki kolor farby wybrałeś i w jaki sposób wykończona jest jego faktura. Kiedy powierzchnia sufitu wyschnie, możesz zabrać się za pomalowanie ścian.

Czy można spać w pokoju po malowaniu?

Mieszkanie w świeżo pomalowanym pokoju nie jest przesadnie szkodliwe, jednak również niezalecane, w szczególności dla dzieci i młodzieży. Pęd do wrócenia do domowych pieleszy jest silny, jednak lepiej odczekać dla pewności czas potrzebny materiałom na związanie.

Czy trzeba myć ściany przed malowaniem?

Zdecydowanie zaleca się umycie każdej ściany przed malowaniem, a przynajmniej jej najbardziej użytkowanych fragmentów (okolice włączników światła, stołów, kanap). Należy zwrócić szczególną uwagę na miejsca, w których występują widoczne zabrudzenia, takie jak ślady po butach, oponach rowerowych, przy legowisku psa.

Kiedy najlepiej malować ściany?

Malowanie ścian powinno odbyć się wówczas, gdy wilgotność w danym pomieszczeniu utrzymuje się na poziomie od 40 do około 70%. Jak widać jest to dość duży zakres, który umożliwia przeprowadzenie prac we względnie optymalnym warunkach.

Czy wystarczy 1 warstwa farby?

Jeśli używasz niskiej jakości farby, farba może szybko się łuszczyć i pozostawić nierówne wykończenie. W takim przypadku będziesz potrzebować kolejnego płaszcza. Ale nawet jeśli używasz wysokiej jakości farby, będziesz musiał nałożyć kolejną warstwę, jeśli chcesz, aby farba była odważna.

Czy myc wałek przed drugim malowaniem?

Czyść je przed malowaniem: zarówno zupełnie nowe, jak i używane wałki i pędzle mogą być zabrudzone pyłem lub luźnymi włóknami, dlatego przed rozpoczęciem malowania warto je przepłukać i wysuszyć.

Poniżej znajdziecie dwa ciekawe artykuły na podobny temat 👇

Czy podczas malowania można otworzyc okno?

Czy ściany trzeba malować dwa razy?

Masz dość szukania wideo na swoje pytanie?

Odpowiedź wideo poniżej 👇

Czy nasze odpowiedzi były pomocne?

Tak Nie

Bardzo dziękujemy za opinie!

Masz więcej pytań? Złóż wniosek!

FAQ na ostatni dzień

 • Jak ustawić kanapy w salonie?
 • Jeśli mamy duży salon, warto postawić na towarzyski układ mebli, kiedy dwie sofy stoją równolegle do siebie, a między nimi jest stolik kawowy. W mniejszych pomieszczeniach lepiej sprawdzi się narożnik lub dwie sofy zestawione pod kątem 90 stopni.Jak ustawic kanapy w salonie? Zarówno kanapa, jak i fotele mogą także stać centralnie pod ścianą. Uwalniamy w ten sposób środek salonu i ułatwiamy komunik...


 • Jakie ozdoby na ścianę do salonu?
 • W nowoczesnych wnętrzach królują delikatne, pastelowe abstrakcje lub szkice. We wnętrzu w stylu prowansalskim świetnie będą wyglądały natomiast obrazy przedstawiające zioła, szczególnie lawendę. Kolejna chętnie wybierana ozdoba na ścianę w salonie to lustro.Jak ozdobić ścianę w salonie? Plakaty i grafiki. Najprostszym, ale chyba też jednym z najciekawszych pomysłów na pustą ścianę w salonie są pla...


 • Jak zakryć brzydką kanapę?
 • Jeśli chcesz chronić nową kanapę przed zabrudzeniami i zniszczeniami, to koc, narzuta czy pled będą doskonałym pomysłem. To rozwiązanie nie tylko skuteczne, ale również funkcjonalne – tak jak w przypadku narożnika, kocem lub pledem możesz się okryć w czasie popołudniowej drzemki czy relaksu w czasie chłodniejszych dni.Jak ozdobić kanapę? Szarą kanapę można więc udekorować poduszkami ozdobionymi mo...


 • Jaki obraz nad kanapę?
 • Obraz lub grupa obrazów powieszonych na ścianie nad kanapą powinny zajmować nie mniej niż 1/3 długości kanapy. To samo tyczy się powierzchni obrazu - zbyt mały będzie źle komponował się z dużym meblem i całość będzie sprawiać wrażenie niedokończonej kompozycji w dekoracji ściany w salonie.Co powiesić nad kanapą? Możemy powiesić nad kanapą jeden duży obraz, kilka ciekawie dobranych grafik lub plaka...


 • Co powiesić nad sofą w salonie?
 • Praktyczny pomysł na ścianę w salonie- półka lub regał nad kanapą Przestrzeń nad narożnikiem lub kanapą można wykorzystać nie tylko do ozdoby pomieszczenia, ale też dodać jej praktycznych walorów. Wystarczy powiesić tam półkę lub niewielki regał. Rozwiązanie to ma szereg zalet.Co powiesić nad sofą? Możemy powiesić nad kanapą jeden duży obraz, kilka ciekawie dobranych grafik lub plakatów albo kilka...


 • Co powiesić na ścianie zamiast obrazu?
 • Jeśli więc zastanawiasz się, co powiesić na ścianie w salonie zamiast obrazów, wybierz girlandę świetlną, którą przymocujesz na specjalnej masie mocującej, taśmie dwustronnej, kołkach. kotwach czy haczykach.Co zamiast obrazu na ścianę? Jeśli więc zastanawiasz się, co powiesić na ścianie w salonie zamiast obrazów, wybierz girlandę świetlną, którą przymocujesz na specjalnej masie mocującej, taśmie d...


 • Jak powiesić obraz nad kanapą?
 • Jak powiesić obrazy nad komodą? Co powiesić nad kanapą? Możemy powiesić nad kanapą jeden duży obraz, kilka ciekawie dobranych grafik lub plakatów albo kilkanaście mniejszych obrazków jeden pod drugim. Motywem przewodnim domowej galerii mogą być też rodzinne fotografie. Jak powiesić obraz bez ramy? Wtedy wystarczy zwykły gwóźdź albo kołek włożony w wywiercony otwór. Niektórzy nie chcą naruszać ści...


 • Jak powiesić 3 obrazy równo?
 • Aby równo powiesić obraz, niezbędna będzie poziomica (zwłaszcza do zawieszenia dużego i ciężkiego obrazu, który musi być wsparty na minimum dwóch gwoździach lub haczykach). Przy pomocy poziomicy delikatnie zaznacz na ścianie ołówkiem prostą linię i wyznacz boczne krawędzie obrazu.Jak powiesic równo 3 obrazy? Zmierz górną krawędź obrazu i dokładnie na środku ramy przyklej kulkę plasteliny. Jeśli w...


Komentarze

Zostaw komentarz

<
Napisz do nas