• Home
 • Jak dobrać zasłony do okna?

Jak dobrać zasłony do okna?

Marek Kovalsky. Ekspert od mebli
Zapytaj nas!

Jak dobrać zasłony do okna?

Przyjmuje się, że jej szerokość powinna stanowić stosunek 1:2 lub 1:2,5-krotności, czyli aby swobodnie układała się w oknie należy przyjąć, że jej szerokość przed zmarszczeniem powinna być nie mniej niż dwukrotnie większa od szerokości karnisza.

Jak dobrać wymiar zasłon?

Wysokość tkaniny zawsze wymiarujemy od połowy żabki do momentu, w którym planujemy jej zakończenie. Typowe zasłony do parapetu kończą się ok. 1,5 cm nad parapetem, albo 5 – 10 cm poniżej. Zakładając, że firanki czy zasłony będą sięgać do samej podłogi, to powinny kończyć się około 1 cm nad nią.

Jak dobrać szerokość zasłon do okna?

Jak zmierzyć okno do zasłon?

Krok 1. Jeśli nie chcemy zawieszać zasłon: mierzymy szerokość karnisza, bez końcówek dekoracyjnych. Jeśli chcemy wieszać zasłony: mierzymy szerokość karnisza, bez końcówek dekoracyjnych. Następnie odliczamy szerokość zasłony/łączną szerokość kilku zasłon.

Do czego dopasować kolor zasłon?

Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Jeśli zależy nam na wyróżnieniu okna, postawmy na kolory kontrastujące z odcieniem ściany. Jeśli natomiast ten element ma pozostać niezauważony, wybierzmy gładkie zasłony w kolorze ściany.

Jak dobrać szerokość zasłon do okna?

Jak powinny wisieć zasłony?

Zasada jest prosta: ZASŁONY I FIRANY wieszamy POD SAMYM SUFITEM! Koniec i kropka. Jeśli macie na drodze jakieś przeszkody czy skosy, to wtedy wieszacie najwyższej jak się da, ale jeśli to zwykły, prosty sufit, to zasłonę wieszamy nawet na suficie.

Czy zasłony muszą być do ziemi?

Im niżej zawiesimy karnisz, tym pomieszczenie wyda się niższe. Za krótkie zasłony – idealnie dobrane zasłony powinny sięgać do podłogi, do krótszych, np. do połowy ścian, trudno później dopasować długość firanki. Poza tym zbyt krótkie sprawiają, że wnętrze wydaje się niższe i mniejsze.

Jak mierzyć szerokość zasłony?

Szerokość zasłon mierzymy w odniesieniu do szerokości karnisza, a nie szerokości okna lub tym bardziej odległości od ściany do ściany.

Ile powinien wystawać karnisz za okno?

Niezależnie, czy montujesz go do ściany, czy sufitu, drążek powinien wystawać poza szerokość okna od 15 cm do 25 cm. Można więc przyjąć prosty wzór: długość drążka = szerokość ramy okna + od 30 do 50 cm. Same wsporniki należy montować minimum 5 cm nad oknem – tak, aby później bezproblemowo je otwierać.

Czy firanka może być krótka a zasłony długie?

Krótkie firany, długie zasłony - złota zasada Oczywiście, najbardziej preferowanym rozwiązaniem jest długość firanek do parapetu lub - w klasycznym wariancie - do poziomu wyznaczonego przez zasłony Absolutnie odradza się zakup zbyt krótkich zasłon.

Jak długa powinna być szyna sufitowa?

Szyny sufitowe zazwyczaj są montowane na całej długości ściany na której znajduje się okno. W takim przypadku należy zmierzyć długość sciany i zamówić długość 1 -2 cm krótszą od tej długości sufitu nad oknem - dzięki temu łatwo nam będzie zamontować ślizgi oraz zaślepki na końcach szyn.

Jak obliczyć ilość materiału na zasłony?

Tkaniny zasłonowe najczęściej mają szerokość 150 lub 280 cm. Ilość materiału, jaką potrzebujemy na zasłony, będzie więc równać się wymiarowi odległości od karnisza do parapetu/podłogi.

Ile firanki na karnisz 2 m?

Najbardziej popularne jest marszczenie podwójne. W tym przypadku szerokość karnisza powinnaś pomnożyć razy 2. Jeśli masz zamiar firankę pomarszczyć jeszcze bardziej należy pomnożyć razy 2,5 lub razy 3.

Jakie są modne zasłony do salonu?

Czy firanka może być krótka a zasłony długie?

Krótkie firany, długie zasłony - złota zasada Oczywiście, najbardziej preferowanym rozwiązaniem jest długość firanek do parapetu lub - w klasycznym wariancie - do poziomu wyznaczonego przez zasłony Absolutnie odradza się zakup zbyt krótkich zasłon.

Ile metrów materiału na zasłony?

Ilość materiału, jaką potrzebujemy na zasłony, będzie więc równać się wymiarowi odległości od karnisza do parapetu/podłogi. Innym sposobem określenia ilości materiału na firankę lub zasłonę jest dobranie odpowiedniej długości taśmy marszczącej.

Ile zasłony na marszczenie?

Pamiętajmy, że mierzenie materiału zawsze rozpoczynamy od mierzenie karnisza. Marszczenie podwójne zasłon to szerokość karnisza razy 2. Intensywne fałdy uzyskamy marszcząc zasłony o szerokości 3 - 4 razy większej niż szerokość karnisza.

Co zrobić gdy zasłony są za krótkie?

Zasłonę należy rozciąć w połowie, obrębić brzegi i w tym miejscu dołożyć dodatkowy pas. Świetnie prezentować się będzie takie rozwiązanie, jeśli do gładkiej zasłony doszyjemy wzorzysty materiał. Do prostych sposobów przedłużania zasłony należy także doszycie ozdobnych frędzli lub gotowej falbanki.

Jak dobrać szerokość zasłon do okna?

Ile zapasu na zasłony?

w przypadku zasłon do parapetu odejmujemy kilka cm jeśli mają kończyć się nad parapetem lub dodajemy 10 cm jeśli mają kończyć się pod linią parapetu. w przypadku zasłon do podłogi dopuszczalne jest zostawienie 1-2 cm przestrzeni między tkaniną a podłogą by uzyskać efekt kiss the floor.

Na czym powiesić zasłony w salonie?

Najlepsze sposoby na upięcie zasłon na karniszu: Przelotki, czyli metalowe kółka wbite w materiał. Dzięki nim tkanina układa się w równe fałdy. Wieszanie zasłon i ich zdejmowanie z karnisza jest dzięki nim zupełnie bezproblemowe. Troczki i szelki, czyli kawałki materiału doszyte do górnej krawędzi zasłon.

Czy firanką powinna dotykać podłogi?

Firana do salonu nie powinna dotykać podłogi, lecz kończyć się jakieś dwa centymetry nad nią. Natomiast lekkie, muślinowe firanki, w zależności od zaplanowanego wystroju muszą kończyć się kilkanaście milimetrów nad parapetem, lub też powinny być one o kilka centymetrów dłuższe, niż wielkość okna.

Co zrobić z za długimi zasłonami?

Jednym z sposobów na za długie firanki i zasłony jest ich upięcie. Jest to co prawda niezbyt funkcjonalne rozwiązanie, działa przy niewielkim nadmiarze tkaniny, ale jest często stosowane. Za pomocą podwiązek i chwostów upinamy materiał po boku okna. Sposób jest bardzo dekoracyjny, ale nie pasuje do każdego stylu.

Jaka odległość zasłony od ściany?

Poniżej znajdziecie dwa ciekawe artykuły na podobny temat 👇

Jak dobrac zasłony do kanapy?

Jakie firanki do nowoczesnego salonu?

Masz dość szukania wideo na swoje pytanie?

Odpowiedź wideo poniżej 👇

Czy nasze odpowiedzi były pomocne?

Tak Nie

Bardzo dziękujemy za opinie!

Masz więcej pytań? Złóż wniosek!

FAQ na ostatni dzień

 • Czy pociągła twarz jest ładna?
 • Pociągła twarz w kulturze Zachodu jest postrzegana za wyjątkowo piękną i pożądaną. Panie, które reprezentują ten typ urody, mogą wyglądać zjawiskowo, dobierając odpowiednią fryzurę. Co więcej, mogą pozwolić sobie na rozmaite eksperymenty, którym twarz taka po prostu sprzyja.Czy okrągłą twarz jest ładna? Zarysowane kości policzkowe i wyraziste rysy od dawna uznaje się za piękne. Jaki kształt twarzy...


 • Jaka sofa do szarej podłogi?
 • Z szarą podłogą świetnie komponować się będą również meble w modnym kolorze wenge. Takie zestawienie sprawdzi się w przypadku klasycznego wystroju wnętrza lub aranżacji w stylu eklektycznym. Dobrym wyborem do szarej podłogi będą także romantyczne meble o pastelowych barwach – w różu, błękicie lub delikatnej mięcie.Jaki kolor pasuje do szarej podłogi? Ziemiste brązy, pełne ciepła beże, przygaszone...


 • Jakie meble do szarej podłogi w kuchni?
 • Co ważne – szara podłoga w kuchni pasuje praktycznie do każdego rodzaju frontów. Pięknie wygląda więc zarówno zestawiona z klasycznymi szafkami w odcieniu naturalnego drewna, jak i z nowoczesnymi meblami na wysoki połysk. W małych kuchniach idealnym dopełnieniem szarej podłogi będą natomiast białe meble.Jaki kolor mebli kuchennych do szarej podłogi? Szara podłoga na wysoki połysk Kafelki ceramiczn...


 • Jaki kolor dywanu do szarej podłogi?
 • Ożywczo dla charakteru wnętrza podziała zestawienie szara kanapa – zielony dywan, a o przytulność postara się dywan w żółtym kolorze. W industrialnych i nowoczesnych aranżacjach pomieszczeń, z szarością mebli wypoczynkowych współgrają dywany czarne, białe i czarno – białe.Jaki dywan pasuje do szarej podłogi? Ciekawie w salonie lub sypialni będą prezentować się dywany z wyraźnym akcentem, jedno- lu...


 • Jakie drzwi wewnętrzne do jasnej podłogi?
 • Reguła podobieństwa zaleca raczej, by do jasnej podłogi dobierać jasne drzwi, a do ciemnej – ciemne. Poza tym warto zwrócić uwagę na to, by: materiały odwzorowywały ten sam gatunek drewna (dzięki temu będą miały podobny odcień, wzór usłojenia itd.);Jakie drzwi do jasnej drewnianej podłogi? Jeśli nie wiesz, jakie drzwi będą odpowiednie, wybierz po prostu białe drzwi – pamiętaj, że zarówno futryna,...


 • Jaki kolor drzwi do sosnowej podłogi?
 • Uniwersalnym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem okażą się białe drzwi. Pasują do każdego koloru i rodzaju posadzki – od dowolnego koloru podłogi drewnianej po deski w odcieniach szarości.Jaki kolor drzwi do podłogi dębowej? Jeśli wybieramy podłogę dębową lub przypominającą słoje dębu, to drzwi z okleiną imitującą szlachetne, dębowe drewno okaże się strzałem w dziesiątkę. W zależności od tego, jaki...


 • Do czego dobrać kolor drzwi wewnętrznych?
 • Drzwi powinny pasować do ogólnej kolorystyki wnętrza, a najlepiej też do podłogi, okien i mebli, czyli stałych elementów aranżacji. Najpopularniejszą propozycję stanowią drzwi w kolorze drewna, jednak musimy pamiętać o właściwym dopasowaniu odcienia.Czy okna i drzwi muszą być w tym samym kolorze? Zasada, którą stosowali projektanci, głosiła – jeśli okna są białe, to drzwi zewnętrzne też powinny ta...


 • Czy drzwi wewnętrzne powinny być takie same?
 • Drzwi powinny być tej samej wysokości, modelu i w jednakowym wykończeniu (materiał, klamki). Przyjęta jest również zasada, by drzwi różniły się od siebie tylko ewentualnie szerokością i stopniem przeszklenia. Są jednak sytuacje, gdy chcesz wybrać drzwi w innej okleinie niż reszta.Do czego dopasować drzwi wewnętrzne? Drzwi powinny pasować do ogólnej kolorystyki wnętrza, a najlepiej też do podłogi,...


Komentarze

Zostaw komentarz

<
Napisz do nas