• Home
 • Jak dobrać rozmiar stołu?

Jak dobrać rozmiar stołu?

Marek Kovalsky. Ekspert od mebli
Zapytaj nas!

Jak dobrać rozmiar stołu?

Szerokość i długość stołu Ponadto, powinniśmy wiedzieć ile minimalnej przestrzeni potrzebuje jedna osoba, aby swobodnie zjeść posiłek. Przyjmuje się, że jest to 60 cm długości i 40 cm głębokości blatu. Jeśli możecie sobie pozwolić na większy komfort, to proponujemy zwiększyć długość blatu do 70–76 cm dla jednej osoby.

Jak dobrac rozmiar stołu?

Minimalna długość blatu dla jednej osoby to 60 cm, aby mogła wygodnie zjeść przy stole posiłek. Jeśli jednak mamy miejsce na większy stół lepiej będzie przeznaczyć 70 cm na jedno miejsce. Żeby ustawić nakrycie dla jednej osoby potrzebujemy przynajmniej 40 cm głębokości blatu.

Ile osób zmieści się przy stole 180 cm?

stół prostokątny o długości 180 cm będzie idealny dla 6 osób (ewentualnie dodatkowe 2 osoby na obu końcach stołu) stół prostokątny o długości 240 cm będzie idealny dla 8 osób (ewentualnie dodatkowe 2 osoby na obu końcach stołu)

Jakie wymiary stołu dla 4 osób?

Jak dobrac rozmiar stołu?

Minimalna długość blatu dla jednej osoby to 60 cm, aby mogła wygodnie zjeść przy stole posiłek. Jeśli jednak mamy miejsce na większy stół lepiej będzie przeznaczyć 70 cm na jedno miejsce. Żeby ustawić nakrycie dla jednej osoby potrzebujemy przynajmniej 40 cm głębokości blatu.

Jakie wymiary stołu dla 4 osób?

Ile osób zmieści się przy okrągłym stole?

Przy okrągłym stole najczęściej siedzi 8-12 osób, przy prostokątnym w zasięgu mamy parę naprzeciwko i osoby po naszej prawej i lewej stronie.

Ile cm liczyc na osobe przy stole?

Warto jednak pamiętać, by nie przesadzić z ich zbyt skromnymi rozmiarami. Na każdą osobę zasiadającą przy stole powinna bowiem przypadać powierzchnia o wymiarach ok. 50-60×40 cm.

W jakiej odległości stół od ściany?

Jaki kształt stołu wybrać?

Gdy planujemy postawić stół w rogu albo nie mamy innego wyjścia z powodu ograniczonego metrażu, dobrym rozwiązaniem będzie kształt stołu prostokątny lub kwadratowy. Jeżeli natomiast odpowiada nam wariant, w którym stół zajmuje centralne miejsce w salonie, możemy zdecydować się na opcję okrągłą.

Ile miejsca na stół dla 6 osób?

Jaki stół do małej jadalni?

Stół okrągły Jednocześnie tego typu stół ułatwia wspólne rozmowy, ponieważ wszyscy towarzysze są widoczni, co nie jest regułą w przypadku stołu prostokątnego. Jeżeli w domu masz małe dzieci, okrągły stół będzie idealnym wyborem, ponieważ nie będą mogły zrobić sobie krzywdy o wystające kanty.

Ile cm na krzesło przy stole?

Przeciętna osoba siedząca przy stole potrzebuje 60 cm wzdłuż krawędzi stołu i 40 cm głębokości. Szerokość krzesła to mniej więcej 45 cm, a przestrzeń na odsunięcie krzesła i swobodne wstanie to 75 cm (minimum to 60 cm).

Jaką szerokość stołu?

Wymiary prostokątnego stołu jadalnianego dla 10 osób Długość stołów dla takiej liczby gości oscyluje natomiast najczęściej pomiędzy 240-305 cm, a szerokość między 100-135 cm. Te parametry powinny być uzależnione od rozmiaru wnętrza oraz docelowego komfortu, na jakim nam zależy.

Jakie wymiary jadalni?

Prostokątny stół, przy którym zmieści się sześć osób zajmie 7,5 m2 powierzchni, a wymagane miejsce na prostokątny lub okrągły stół dla dziewięciu osób to około 9,5 m2. Krzesła odsunięte od stołu zajmują co najmniej 60-70 cm, więc doliczmy jeszcze ok. 50 cm, aby swobodnie przechodzić między nimi a ścianą.

Ile miejsca na stół dla 6 osób?

W jakiej odległości stół od ściany?

Jak właściwie dobrać stół do salonu?

Idealny model musi mieć około 75 cm wysokości i udostępniać każdej osobie siedzącej co najmniej 60 cm szerokości i 35-40 cm głębokości blatu. Taki stół powinien pozwalać na swobodne wsuwanie i wysuwanie krzeseł (siedziska usytuowane są ok. 45-50 cm nad podłogą) i zapewniać potrzebną ilość miejsca na nakrycia.

Ile stół ma wysokości?

Jak dobrac rozmiar stołu?

Minimalna długość blatu dla jednej osoby to 60 cm, aby mogła wygodnie zjeść przy stole posiłek. Jeśli jednak mamy miejsce na większy stół lepiej będzie przeznaczyć 70 cm na jedno miejsce. Żeby ustawić nakrycie dla jednej osoby potrzebujemy przynajmniej 40 cm głębokości blatu.

Jakie wymiary stołu dla 4 osób?

Jaki stół na 18 osób?

Jak wybrać stół do jadalni?

Jeśli zastanawiasz się, jaki stół do jadalni wybrać, pamiętaj o niewątpliwej zalecie okrągłego – każda z usadowionych przy nim osób ma równie ważne i wygodne miejsce. Opływowy kształt sprawia, że taki stół jest bezpieczniejszy także dla dzieci.

Jak ustawić krzesła przy stole?

Między siedziskiem krzesła a blatem powinno być około 25 cm wolnej przestrzeni. To pozwala użytkownikom swobodnie usiąść przy stole i wsunąć nogi pod blat. Nie można też zapominać, że blat stołu i wysokość krzesła powinny być dopasowane do wzrostu użytkownika – można te parametry dopasować do indywidualnego zamówienia.

Jaki stół zajmuje mniej miejsca okrągły czy prostokątny?

Podsumowując: oba rodzaje stołów – okrągły i prostokątny – zajmują podobną powierzchnię podłogi. Choć na prostokątnym mieści się teoretycznie więcej potraw, jest on mniej ustawny, bo musimy zrezygnować ze stawiania potraw na rogach. Do tego osobie, która siedzi przy stole okrągłym, łatwiej sięgnąć po potrawę.

Poniżej znajdziecie dwa ciekawe artykuły na podobny temat 👇

Ile osób zmieści się przy stole 180 cm?

Jakie zasłony do salonu nowoczesne?

Masz dość szukania wideo na swoje pytanie?

Odpowiedź wideo poniżej 👇

Czy nasze odpowiedzi były pomocne?

Tak Nie

Bardzo dziękujemy za opinie!

Masz więcej pytań? Złóż wniosek!

FAQ na ostatni dzień

 • Czy jest farba dąb Sonoma?
 • To ceramiczna farba, której unikalna formuła daje kolor odporny na plamy, zmywanie i szorowanie oraz intensywne użytkowanie. W salonie z meblami dąb sonoma sprawdzi się doskonale!Jak wygląda kolor Sonoma? Kolor sonoma – kilka słów o modnym odcieniu dębu Dąb sonoma to wzór okleiny mebli, który imituje kolor i usłojenie jasnego drewna dębowego. Z reguły przyjmuje chłodny beżowy odcień, ale na rynku...


 • Jakie meble do podłogi dębowej?
 • W takiej sytuacji najlepszą opcją będą białe lub delikatnie kremowe meble, które pozwolą na uzyskanie odpowiedniego balansu w aranżacji. Podłoga dębowa to doskonała opcja do każdego domu czy mieszkania. Co więcej, drewno tego rodzaju można wkomponować zarówno do klasycznych, jak i bardziej nowoczesnych aranżacji.Co pasuje do dębowej podłogi? Naturalna barwa dębu współgra zarówno z ciepłymi beżami,...


 • Jakie drewno nie gnije w wodzie?
 • W ten sposób wybór materiału na korzyść drewna modrzewiowego jest w tym celu dość optymalna. Modrzew syberyjski był wykorzystywany przy budowie starożytnej Wenecji, pale modrzewiowe wbijane były w dno morza i stosowane jako konstrukcje budowlane, gdyż jako jedyne drewno nie gnije w wodzie morskiej.Jakie drewno nie gnije w ziemi? Drewno egzotyczne nie ulega korozji biologicznej, nie pleśnieje, nie...


 • Jakie drewno jest najtańsze?
 • Najpopularniejszym i jednym z najtańszych asortymentów jest sosna. Materiał jest łatwo dostępny (sosny stanowią ok. 70% całego drzewostanu w Polsce). Drewno jest lekkie, średnio wytrzymałe i łatwe w obróbce.Jakie drewno jest drogie? Palisander – drewno bardzo twarde, ciężkie i trudne w obróbce, ale też bardzo odporne na działanie czynników atmosferycznych i szkodników. Najczęściej ma złotobrązowy...


 • Jakiego koloru jest dąb?
 • Naturalne drewno dębowe najczęściej posiada jasnosłomkowy, złotawy odcień. Dzięki nowoczesnym metodom obróbki drewna możliwe jest uzyskiwanie różnorodnych odcieni i faktur dębu: od bielonego drewna, przez odcienie złote, écru i beżowe, po ciemnobrązowy kolor wenge i głęboką czerń.Po czym poznać dąb? Dąb jest najchętniej wybierany na mocno eksploatowane meble, np. stoły dębowe, ale też schody czy p...


 • Czy orzech pasuje do dębu?
 • Biorąc pod uwagę aktualne trendy i oferty producentów, najłatwiej będzie Ci zacząć od naturalnego dębu. Możesz do niego dodać elementy z orzecha lub sosny, lub pobawić się bejcą i wybrać ciemniejsze lub jaśniejsze odcienie dębu.Z jakim drewnem łączyć orzech? Ciekawe kompozycje, które można łączyć ze sobą to np. Dąb Hampshire i Kasztan, Jesion i Jesion Thermo, Orzech i Mahoń, Orzech i Klon. To tylk...


 • Jakie kolory drewna pasują do siebie?
 • dąb bielony i olcha), a także zimnych i ciepłych odcieni (np. dąb naturalny o oliwkowym odcieniu i mahoń). Dobrze komponują się natomiast tony drewna, które wpadają w podobne kolory np. różowe i czerwone, żółte i ciepłobrązowe, żółte i oliwkowe itd.Z jakimi kolorami łączyć drewno? Bezpiecznym i sprawdzonym rozwiązaniem jest łączenie ciemnego drewna z jasnymi kolorami ścian – przy czym, warto w teg...


 • Z czym łączyć Dąb Sonoma?
 • Najbezpieczniejszym tłem dla mebli w odcieniu dąb sonoma są jasne ściany – białe, szare, oliwkowe, błękitne czy miętowe.Jaki kolor paneli pasuje do mebli dąb Sonoma? Dąb sonoma świetnie łączy się z jasnymi podłogami, nawet bielonymi. Popularne są popiele, bielony dąb, delikatne brązy. Warto wybrać kolor o ton ciemniejszy lub jaśniejszy, żeby podłoga i meble nie zlewały się ze sobą. Jak wygląda kol...


Komentarze

Zostaw komentarz

<
Napisz do nas