• Home
 • Jak dobrać klamkę do drzwi wewnętrznych?

Jak dobrać klamkę do drzwi wewnętrznych?

Marek Kovalsky. Ekspert od mebli
Zapytaj nas!

Jak dobrać klamkę do drzwi wewnętrznych?

Podstawowym kryterium wyboru klamki powinna być nie tylko kwestia stylu mieszkania i samych drzwi, ale przede wszystkim ich masywność. Im większe, cięższe i masywniejsze drzwi, tym większa powinna być klamka. Pozwala to nie tylko na zachowanie właściwych proporcji, ale przede wszystkim na wygodne użytkowanie.

Jaki kolor klamek do białych drzwi?

Do białych drzwi często wybiera się czarne klamki, które dodają pomieszczeniu elegancji. Jeśli zależy Ci na takim efekcie, szczególnie polecamy modele Rando, cechujące się nowoczesnym designem, oraz nowy, ciekawy model Verdon, z trójkątną, gładką rękojeścią.

Do czego dobrać kolor klamek?

Kolorystycznie do współczesnych mieszkań pasują metalowe klamki, najczęściej w neutralnym kolorze stali. Jeśli dominująca kolorystyka wnętrza to ciepłe kolory, lepsze będą klamki w kolorze mosiądzu lub złota.

Czy kazda klamka pasuje do kazdych drzwi?

Nie wszystkie klamki nadają się do drzwi lewych i prawych. Przed zakupem warto to sprawdzić. Oczywiście warto też dopasować kolor klamki do koloru zawiasów i okuć drzwiowych. Większą swobodę w wyborze dają drzwi bez widocznych zawiasów.

Jak wybrać klamkę?

Klasyczne drzwi świetnie się komponują z klamkami o długich szyldach. Natomiast skrzydła w stylu nowoczesnym dobrze będą wyglądać z klamką o surowym, kwadratowym, prostokątnym lub okrągłym kształcie. Nadrzędną zasadą jest to, że im bardziej masywne i duże drzwi, tym klamki powinny być większe.

Jakie klamki są modne?

Wciąż aktualne pozostają również klamki do drzwi wewnętrznych w kolorach metalicznych – szczególnie popularne są: ponadczasowy chrom oraz złoto. Tego typu klamki, w zależności od tego, na jaki kształt się zdecydujemy, pasują zarówno do aranżacji nowoczesnych, jak i klasycznych.

Jak zmierzyć klamkę do drzwi?

Podstawowym wymiarem, który jest niezbędny przy doborze nowego szyldu i klamek jest rozstaw zamka, czy odległość pomiędzy klamką, a zamkiem. Jak zmierzyć rozstaw klamki od zamka? Miarę tę zdejmuje się wyznaczając środek otworu na klamkę oraz środek górnej części otworu na klucz, wkładkę patentową lub blokadę WC.

Jak dobrać okucia do drzwi?

Klamka musi pasować stylem do drzwi i ich rozmiaru Jeśli drzwi są duże i ciężkie postarajmy się dobrać do nich pasującą klamkę i na odwrót – do przeszklonych, nowoczesnych drzwi idealnie sprawdzi się subtelna klamka oraz system niewidocznych zawiasów.

Jak klamka do białych drzwi?

Uchwyt w uniwersalnym, srebrnym odcieniu będzie dobrze wyglądać przy białych drzwiach do niemal każdego pokoju. Dobierając odpowiedni model, zwróćmy jednak uwagę na to, czy wykończenie chromowanej klamki jest matowe czy błyszczące.

Jakie modne klamki do drzwi?

Wciąż aktualne pozostają również klamki do drzwi wewnętrznych w kolorach metalicznych – szczególnie popularne są: ponadczasowy chrom oraz złoto. Tego typu klamki, w zależności od tego, na jaki kształt się zdecydujemy, pasują zarówno do aranżacji nowoczesnych, jak i klasycznych.

Jaki kolor klamek do okien złoty dąb?

Jak wspomnieliśmy powyżej do białych okien pasują białe klamki, ale uwaga – koniecznie w tym samym odcieniu białego! Jakie klamki do okna złoty dąb – do złotego dębu pasuje stare złoto. Możemy również spróbować połączyć go z brązem.

Jakie klamki do drzwi Porta?

Do drzwi nowoczesnych, takich jak na przykład modele z kolekcji PORTA VECTOR PREMIUM, PORTA KONCEPT, PORTA GRANDE czy PORTA DESIRE szczególnie polecamy klamki o surowym i minimalistycznym designie. Aby uzyskać spójny efekt postaw na klamkę o geometrycznym kształcie (prostokątnym, kwadratowym bądź okrągłym).

Dlaczego klamka wypada z drzwi?

Za wypadanie klamki w drzwiach zwykle odpowiada poluzowane mocowanie. Z czasem śruby, którymi jest ona przykręcona do skrzydła, "przestają trzymać". Wystarczy wówczas zdjąć otaczający klamkę szyld (zdjęcie) i dokręcić je (zdjęcie).

Czy klamki są standardowe?

Klamki do drzwi w dzisiejszych czasach mogą być różne: zwykłe i klasyczne oraz takie, które mają ciekawy i oryginalny design. Inne klamki dekorują drzwi wewnętrzne, a jeszcze inne przystosowane są do drzwi zewnętrznych.

Czy zamki do drzwi są uniwersalne?

Zamek musi być dopasowany do: Kierunku otwierania drzwi – do drzwi lewych są przeznaczone zamki lewe, do prawych – prawe. Na rynku można również spotkać zamki uniwersalne. Grubości drzwi – nie w każdych drzwiach można zamontować zamek wpuszczany.

Jakie klamki do drzwi Porta?

Do drzwi nowoczesnych, takich jak na przykład modele z kolekcji PORTA VECTOR PREMIUM, PORTA KONCEPT, PORTA GRANDE czy PORTA DESIRE szczególnie polecamy klamki o surowym i minimalistycznym designie. Aby uzyskać spójny efekt postaw na klamkę o geometrycznym kształcie (prostokątnym, kwadratowym bądź okrągłym).

Jak dobrac szyld do drzwi?

Zawsze powinny być podane wysokość, szerokość, głębokość rozety oraz rozstaw otworów montażowych. Dzięki temu można dokładnie zmierzyć odległości i idealnie dopasować szyld oraz klamkę do zamka oraz otworów w drzwiach. Co więcej, należy również wziąć pod uwagę przeznaczenie szyldu.

Jak dobrać szyld do drzwi?

W drzwiach pokojowych często zupełnie wystarczające jest zastosowanie tylko rozety z klamką. Szyldy krótkie wizualnie są bardziej delikatne, zajmują też mniej miejsca na skrzydle drzwiowym niż szyldy długie. Z tego względu najczęściej spotykamy je w drzwiach wewnętrznych.

Jaki kolor klamek do okien złoty dąb?

Jak wspomnieliśmy powyżej do białych okien pasują białe klamki, ale uwaga – koniecznie w tym samym odcieniu białego! Jakie klamki do okna złoty dąb – do złotego dębu pasuje stare złoto. Możemy również spróbować połączyć go z brązem.

Jaka klamka do drzwi bezprzylgowych?

Od niedawna coraz popularniejsze stają się zamki magnetyczne. Zastosowanie ich w drzwiach poprawia estetykę skrzydeł – kiedy drzwi są otwarte, nie widać tradycyjnych elementów zamka, takich jak język i rygiel. Taki zamek jest idealnie skrojony do drzwi bezprzylgowych.

Jaka klamka do drzwi ukrytych?

Klamka Maxima doskonale wpasuje się w każdy nowoczesny projekt wnętrza, gdzie królują drzwi ukryte w ścianie . Ukryta rozeta pod rękojeścią tworzy wrażenie całości, to minimalistyczne rozwiązanie znakomicie wpisujące się w ten projekt.

Jak mierzymy rozstaw klamki?

Najważniejszy wymiar to rozstaw zamka - zmierz odległość od środka trzpienia obrotowego klamki do środka otworu na klucz. Zwykle zamki mają rozstaw 72,9 lub 92 mm. Zmierz także odległość od czoła zamka do osi obrotu klamki.

Jaki jest rozstaw klamki?

Rozstaw klamki i zamka to nic innego jak odległość od środka kwadratowego trzpienia obrotowego klamki do środka otworu zamka (wkładki bębenkowej, klucza lub zamka łazienkowego). Najczęściej występujące rozstawy klamek i zamków na polskim rynku to 72 mm i 92 mm.

Jakiej firmy klamki do drzwi wewnętrznych?

Do drzwi wewnętrznych często polecana jest klamka TENORIO Nikiel/Chrom, która została wyprodukowana ze stopu aluminium i cynku. Ma ona kwadratowy szyld, a także obustronne wspomaganie. Co ważne, w komplecie znajdują się elementy potrzebne do montażu.

Co to okucia drzwiowe?

Czym są okucia drzwiowe? To wszystkie te dodatkowe elementy, bez których skrzydło drzwiowe nie spełniałoby swojej funkcji, czyli zawiasy, klamki, blachy i wkładki. Podobnie jak kolor drzwi wybierany jest pod kątem aranżacji wnętrz, tak okucia są dobierane pod kątem rodzaju drzwi i materiału ich wykonania.

Co to jest Okucia okienne?

Pojęcie „okucie okienne” odnosi się do niemal wszystkich części mechanicznych konstrukcji, odpowiedzialnych za otwieranie, zamykanie i uchylanie skrzydeł okien lub drzwi. Okucia pełnią również funkcję bezpieczeństwa, chroniąc domowników przed włamaniem.

Poniżej znajdziecie dwa ciekawe artykuły na podobny temat 👇

Jaki kolor Uchwytow do białych mebli?

Czy uchwyty krawędziowe są wygodne?

Masz dość szukania wideo na swoje pytanie?

Odpowiedź wideo poniżej 👇

Czy nasze odpowiedzi były pomocne?

Tak Nie

Bardzo dziękujemy za opinie!

Masz więcej pytań? Złóż wniosek!

FAQ na ostatni dzień

 • Jakie zasłony do beżowego salonu?
 • Jakie zasłony do beżowych ścian? Ogólnie beż przywołuje skojarzenia z barwami natury i w tym kierunku warto iść także przy wyborze zasłon. Wszelkie odcienie zieleni, niebieskiego, brązów czy szarości będą się tutaj bardzo dobrze prezentować.Jakie dodatki do brązowo beżowego salonu? Aranżacja salonu: kolor beżowy i brązowy Wybór odpowiedniego odcienia danego koloru w połączeniu z brązem czy beżem d...


 • Jaki kolor poduszek pasuje do szarej kanapy?
 • Do szarego narożnika pasują zarówno barwy kontrastowe, jak i uzupełniające i monochromatyczne. Oznacza to, że możesz ułożyć na szarej kanapie narożnej poduszki kolorowe lub w odcieniu zbliżonym do obicia mebla.Jaki kolor poduszek do szarego? Wśród kolorów, które warto wymienić, jako szczególnie pasujące do szarej kanapy, jest na pewno niebieski, granatowy, zielony, butelkowy, różowy, fuksjowy, cze...


 • Jakie meble pasują do beżowych ścian?
 • Najlepiej czuje się w towarzystwie innych barw neutralnych: bieli, szarości, brązu, kremu czy écru. Pięknie współgra z czernią, a także z kolorami kontrastującymi, m.in. błękitem, granatem, różem i zielenią. Najlepsze efekty uzyskasz, wybierając odcienie zgaszone bądź pastelowe (np.Co pasuje do beżowych ścian? Beż, którego tonacja jest chłodna, często określany jest jako „zimny beż” albo jako „cie...


 • Jaki kolor ścian pasuje do brązowej kanapy?
 • Jaki kolor ścian do brązowej kanapy? Brązowa kanapa dobrze wygląda na tle jasnych kolorów – bieli, szarości oraz pastelowych odcieni np. niebieskiego lub różowego. Dla lubiących charakterystyczny styl glamour lub zabawę kolorami rozwiązaniem będzie granat lub butelkowa zieleń.Jaki kolor pasuje do brązowej kanapy? Brąz należy do ciemniejszych odcieni, zatem do brązowej kanapy zalecamy wybrać dodatk...


 • Jakie dodatki do granatowego narożnika?
 • Do granatowej kanapy będą pasować nie tylko biele i szarości. Barwa tapicerki pięknie skomponuje się również z żółtym, pomarańczowym i koralowym, elegancki duet stworzy z kolorem różowym, a ciekawie i nietuzinkowo wyglądać będzie w towarzystwie całej gamy odcieni brązu.Co pasuje do granatowego Naroznika? Barwa granatowa doskonale spisze się w zestawieniu z bielą i szarością, kremowymi odcieniami b...


 • Co pasuje do czerwonej kanapy?
 • Do intensywnie czerwonej kanapy, dobierzmy jaśniejsze odcienie szarości. Jeżeli kolor kanapy jest przygaszony, może pozwolić sobie na ciemniejsze tonacje. Bardziej tajemniczy lub wręcz magiczny klimat wnętrza uzyskamy malując ściany w zielono-niebieskich – morskich lub po prostu niebieskich odcieniach.Jakie zasłony do czerwonej sofy? Brąz – chcąc lekko stonować czerwony kolor w wystroju wnętrza, w...


 • Jak urzadzic salon z granatową kanapa?
 • Granatowe obicie mebli w pokoju dziennym będzie świetnym wyborem do wnętrza z jasnymi ścianami lub podłogą z jasnego drewna. Takie połączenie stworzy piękny kontrast oraz nada wnętrzu oryginalny charakter. Dodatkowo ciemne obicia nieco zamaskują nadmiar kurzu, choć usunięcie plam z np.Co pasuje do granatowej kanapy? Do granatowej kanapy będą pasować nie tylko biele i szarości. Barwa tapicerki pięk...


 • Jaki kolor pasuje do czerwonej sofy?
 • Do intensywnie czerwonej kanapy, dobierzmy jaśniejsze odcienie szarości. Jeżeli kolor kanapy jest przygaszony, może pozwolić sobie na ciemniejsze tonacje. Bardziej tajemniczy lub wręcz magiczny klimat wnętrza uzyskamy malując ściany w zielono-niebieskich – morskich lub po prostu niebieskich odcieniach.Co pasuje do czerwonej kanapy? Brąz – chcąc lekko stonować czerwony kolor w wystroju wnętrza, war...


Komentarze

Zostaw komentarz

<
Napisz do nas