• Home
 • Jak dobierać kolory ścian i mebli?

Jak dobierać kolory ścian i mebli?

Marek Kovalsky. Ekspert od mebli
Zapytaj nas!

Jak dobierać kolory ścian i mebli?

Ogólna zasada mówi, żeby do jasnych mebli dobierać ciemniejszą farbę, a do ciemnych, np. brązowych – biały kolor ścian. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby bawić się tymi zestawieniami i dobierać kolorystykę zgodnie z naszymi upodobaniami.

Jak łączyć różne kolory mebli?

Gdy chcesz wymieszać różne style i kolory w jednym pomieszczeniu, połącz je w pary. Wybierz stolik kawowy i jadalniany z tej samej lub bliźniaczo podobnej kolekcji. Komoda i szafka RTV niech również tworzą „komplet”. To bardzo fajny sposób, dzięki któremu otrzymamy spójne wnętrze, miksując różne meble.

Jak łączyć ze sobą kolory w mieszkaniu?

Kolory można łączyć na zasadzie kontrastu lub podobieństwa. Biel, czerń i szarość zawsze idealnie pasują do każdej barwy. Kontrast to zestawienie barw przeciwnych na kole kolorów. W aranżacji przestrzeni stosowany jest w celu uwydatnienia i podkreślenia danego elementu czy dekoracji.

Jaki kolor do salonu z jasnymi meblami?

Jasne meble świetnie odnajdą się w towarzystwie odcieni błękitu i szarości oraz tonacji, w których obie te barwy łączą się ze sobą. Przemyślmy odcienie typu Kopalnia Srebra, połączmy je z delikatnymi tonami Okruchu Lodu.

Czy meble w salonie muszą być takie same?

Czy meble w salonie muszą być takie same? Nie muszą, ale pomimo tego w aranżacji kieruj się pewną monolitycznością, by salon zachował równowagę. To ważne, ponieważ pokój dzienny powinien wyciszać i być miejscem relaksu. Wszystko, co jest we wnętrzu chaotyczne, niepotrzebnie rozprasza i dekoncentruje.

Jakich kolorów nie powinno się łączyć?

Ciepłe i zimne kolory ubrań Nie warto tego mieszać. Jeśli chodzi o ostre kolory, to tutaj z kolei panuje zasada, że jeden element w jaskrawej barwie wystarczy. Stworzenie stylizacji z wielu elementów w jaskrawych barwach może wypaść komicznie.

Ile kolorów w jednym pokoju?

Bezpieczne jest wykorzystanie maksymalnie trzech sąsiadujących kolorów, na przykład fioletowego, zielonego, niebieskiego (kompozycja zimna) albo żółtego, sjeny, czerwonego (kompozycja ciepła).

Jakie kolory pasują do wszystkiego?

W potocznym języku kolorami neutralnymi, oprócz wyżej wymienionych, nazywamy również granat, niektóre brązy i niektóre beże. Ja nazwałabym je kolorami bezpiecznymi lub uniwersalnymi. Zapamiętaj więc, że kolory uniwersalne to: biel, szarości, czerń, beż i granat.

Jakie kolory ładnie ze sobą wyglądają?

W tym trendzie zawiera się także zestawianie odcieni, które na kole barw sąsiadują ze sobą. Oznacza to, że zgrany duet w stylizacji stworzą, np.: różowy i fioletowy, różowy i czerwony, żółty i zielony, żółty i pomarańczowy, pomarańczowy i czerwony lub niebieski i morski.

Jak sprawdzić czy kolory do siebie pasują?

Najważniejszą zasadą, która raz na zawsze rozwieje wątpliwości co do łączenia kolorów jest ta, która mówi, że najlepiej pasują do siebie kolory po przeciwnych stronach koła . Unikać należy z kolei połączeń wynikających z barw bezpośrednio ze sobą sąsiadujących.

Jakie są modne kolory ścian do salonu?

Jakie są modne kolory ścian w pokoju?

Jak modnie pomalowac ściany w pokoju?

Najskuteczniejszym sposobem na to, jak pomalować salon, aby wyglądał na optycznie większy, jest wybór jednolitego, jasnego odcienia. Wśród najczęściej wybieranych są między innymi beże, delikatne szarości, pudrowe róże czy błękity. Wybierając kolor ścian do pokoju, należy uważać na to, jaką temperaturę ma dany odcień.

Czy kanapa i krzesla muszą być w tym samym kolorze?

Meble muszą ze sobą współgrać – np. wybierając jasną sofę, obicie krzeseł również wybierzemy w jasnych odcieniach, by do siebie pasowały. Jeśli w salonie znajduje się czarna skórzana kanapa, to stół i krzesła wybierzemy raczej w jasnej tonacji. Meble w kolorze ciemnego dębu “gryzłyby” się z kolorem kanapy.

Czy można mieszac kolory mebli?

Można tu połączyć różne kolory drewna w zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Możemy też użyć farb do drewna i nadać np. meblom intensywne barwy. Pamiętajmy jednak, że taki wystrój wnętrza będzie nam towarzyszył przez kilka lat, warto więc przemyśleć zwłaszcza bardzo kontrastowe i ekstrawaganckie zestawienia.

Czym łączyć meble?

Łączenie drewna za pomocą kołków i lamelek z wykorzystaniem kleju jest skuteczne, ale aby uwzględnić dodatkowy aspekt estetyczny, trzeba zastosować inne sposoby. Przykładem niech będą połączenia wpustowe, w przypadku których elementy drewniane w miejscu łączenia mają taki kształt, by ściśle do siebie przylegać.

Czy całe mieszkanie w jednym kolorze?

Podczas urządzania mieszkania decydowanie się na wyłącznie jeden kolor jest poważnym błędem. Mieszkanie wygląda wtedy blado i bez wyrazu, dlatego warto zrobić różnicę przynajmniej między odcieniami, inaczej przestrzeń po prostu zniknie. Z drugiej strony warto podkreślić częsty błąd, którym jest różnicowanie podłogi.

W jakim miejscu powinien stać stół w salonie?

Wspomnieliśmy już, że ustawienie stołu w salonie powinno zapewniać swobodny dostęp do każdego miejsca. Aby zagwarantować dobrą komunikację, blat powinien znajdować się przynajmniej 80-100 cm od ściany i innych mebli. Umożliwi to swobodne odsunięcie krzesła, wstanie i przejście za plecami innych biesiadników.

Co zrobić żeby salon był przytulny?

Chcąc uzyskać efekt przytulnego salonu, warto postawić na ciepłe barwy takie jak beże, brązy, pomarańcze, żółcie, zielenie itd. Dominującym kolorem we wnętrzu może być też biel, do której doskonale pasują dodatki w każdym z wymienionych kolorów. Takie połączenie nada salonowi niebanalnego charakteru.

Jak pomalować pokój aby był większy?

Zdecydowanym kolorem możesz pomalować jedną ze ścian albo wnękę. Jak wizualnie poszerzyć wnętrze? Również do tego warto wykorzystać ciemniejsze kolory. Mocniejszymi barwami należy pokryć krótsze ściany, a jaśniejszymi dłuższe – wtedy pokój będzie wydawał się bardziej kwadratowy.

Jak pomalować pokój na dwa kolory?

Najprostszy sposób na pomalowanie pokoju na dwa kolory to wybór barw kontrastowych, a więc takich, które na kole barw leżą naprzeciwko siebie. Dzięki takiemu zestawieniu wnętrze będzie wyglądać dynamicznie i nowocześnie. Jeśli chcesz utrzymać spokojny, harmonijny wystrój, sięgnij po dwa sąsiadujące odcienie.

Jak łączyć kolory ścian?

zasadę 60:30:10. Oto reguła, która mówi o proporcjach, w jakich należy "dawkować" kolory wnętrzom. Główna barwa powinna zajmować 60% powierzchni ścian, barwa uzupełniająca – 30%, natomiast barwne akcenty nie powinny przekraczać 10%.

Poniżej znajdziecie dwa ciekawe artykuły na podobny temat 👇

Jakie dodatki do salonu biało czarnego?

Jaki kolor ścian do mebli jasny dąb?

Masz dość szukania wideo na swoje pytanie?

Odpowiedź wideo poniżej 👇

Czy nasze odpowiedzi były pomocne?

Tak Nie

Bardzo dziękujemy za opinie!

Masz więcej pytań? Złóż wniosek!

FAQ na ostatni dzień

 • Ile cm styropian powinien zachodzić na okno?
 • Ile wysunąć styropian na okno? Przy montażu styropianu nie wolno dopuszczać do tego, że pionowe i poziome spojenia płyt pokrywały się z krawędziami otworów. I, co nie mniej ważne, by nie były cienkimi pasami – absolutne minimum to 25 cm. Jaka wysokość od podłogi do okna? Znormalizowane wytyczne dotyczące warunków technicznych zabudowań wskazują minimalną odległość dolnej krawędzi okna od podłogi....


 • Jak malować białą farbą?
 • Najlepsze efekty uzyskasz stosując wałek z krótkim lub średnim włosiem. Farbę nabieraj obficie na narzędzie, a następnie równomiernie rozprowadzaj na podłożu. W trakcie prac poruszaj się torem litery V – to zapewni równomierne pokrycie powierzchni i zapobiegnie powstawaniu smug.Co zrobić żeby biała farba lepiej kryła? Najlepszy efekt krycia uzyskamy przestrzegając odpowiednich warunków malarskich....


 • Jak korzystać z koła kolorów?
 • Łączenie kolorów – kolory kontrastujące To kolory, które na kole barw umieszczone są naprzeciwko siebie. Zestawione razem stworzą niebanalne połączenie i spektakularny efekt. Dochodzi tu bowiem do zderzenia koloru ciepłego (żółty, pomarańczowy, czerwony) z zimnym (fioletowy, zielony, niebieski).Jak czytać koło kolorów? Koło kolorów pokazuje barwy czyste, czyli nie mające domieszki szarości (tak na...


 • Jak nie łączyć kolorów?
 • Zasada jest prosta: łączymy kolory ubrań, które leżą po przeciwnych stronach koła, a nie łączymy tych, które znajdują się obok siebie.Jakie 3 kolory do siebie pasują? Kolorystyczna triada Kolory pasujące do siebie według tego zestawiania to na przykład: fiolet, turkus i jasny pomarańczowy; zielony, pomarańczowy i fioletowy; żółty, czerwony pomarańcz i głęboki niebieski. Jak dobierać kolory ubrań d...


 • Jakie ubrania są najzdrowsze?
 • Najlepiej te z naturalnych materiałów: jedwab, bawełna, len, konopia, juta, wełna. Jednak i to nie jest jednoznaczne. Tak jak z warzywami i owocami, które zjadamy, powinniśmy wiedzieć z jakich upraw pochodzą i w jaki sposób były hodowane.Z jakiego materiału są najlepsze ubrania? W tych materiałach nie spocisz się latem Najlepsze pod względem właściwości materiały, czyli dzianiny i tkaniny na lato...


 • Jak ubierać się po 60 roku życia?
 • Zrezygnuj z ekstrawagancji i szalonych asymetrii, które mogą podkreślać to, co chciałabyś już w tym wieku ukryć. Z Twojej szafy powinny zdecydowanie zniknąć kuse sukienki i spódniczki, zbyt krótkie spodenki i odsłaniające o wiele za dużo bluzki.Jak ubrać kobietę 60+? Dla 60-latki najlepszym wyborem są modele z prostymi nogawkami sięgającymi do okolic kostek. Do wyboru masz jeansy damskie o fasonie...


 • Jak malować sufit żeby nie było smug?
 • Jak malować sufit wałkiem bez smug? Wyrób nakładamy na powierzchnię równoległymi, nachodzącymi na siebie pasami, czyli metodą „mokro na mokro”; pewnymi ruchami dłoni i w jednym kierunku. To najprostsza, a zarazem najlepsza i sprawdzona technika malowania sufitu.Jak pomalować sufit żeby nie było pasów? Najlepiej sięgnąć po wyrób o matowej powłoce, czyli takiej, która zamiast odbijać wiązki światła,...


 • Co robi czarny sufit?
 • na czarno pomalujemy sufit w wysokiej, ale niewielkiej łazience, sprawimy, że pomieszczenie będzie wydawało się niższe, a przez to również bardziej proporcjonalne. Projektanci podpowiadają ponadto, aby w wysokim wnętrzu na kolor sufitu pomalować także 15-centymetrowy odcinek ściany przy suficie.Co daje czarny sufit? Ciemna barwa na suficie wysokiego pomieszczenie optycznie go przybliża, a także po...


Komentarze

Zostaw komentarz

<
Napisz do nas