• Home
 • Ile razy można malować ściany?

Ile razy można malować ściany?

Marek Kovalsky. Ekspert od mebli
Zapytaj nas!

Ile razy można malować ściany?

Często zastanawiamy się, ile warstw farby można położyć na ścianę. Odpowiedź brzmi: malujemy w tylu warstwach, ilu potrzebujemy do perfekcyjnego pokrycia powierzchni. Dobry produkt pozwoli na osiągnięcie satysfakcjonujących rezultatów już dzięki jednej lub dwóm warstwom.

Po jakim czasie można malować ściany drugi raz?

Zasadniczo kolejną warstwę farby akrylowej można nakładać już po dwóch godzinach od nałożenia pierwszej. Farby winylowe, czy też silikonowe ze względu na to, że są gęstsze i mniej przepuszczalne schną około trzech godzin. Przy niesprzyjających warunkach pogodowych bywa, że czas ten należy wydłużyć dwukrotnie.

Jak często można malować ściany?

Niestety, nawet jeśli czyścisz ściany z plam po tłuszczu, soku, kawy czy też plam powstałych przy krojeniu warzyw i owoców – po pewnym czasie kolor farby przestanie zachwycać swoim wyglądem. Dlatego też, nawet jeśli użyjesz świetnych jakościowo farb, ściany będą wymagać gruntownego odmalowania po maksymalnie 3 latach.

Ile czasu między warstwami farby?

Bardzo ważne jest, żeby pomiędzy warstwami zachować odpowiedni odstęp czasu około 4-6 godzin, ponieważ farbę można nanosić po odpowiednim doschnięciu poprzedniej warstwy (szczegółowe informacje odnośnie czasu schnięcia znajdziesz na opakowaniu farby).

W jakich odstepach malować ściany?

Inaczej spodnia warstwa może przebijać świeżą warstwę nawierzchniową. Między gruntowaniem a malowaniem ścian należy zachować odstęp czasowy – najczęściej 24 godziny.

Czy ściany trzeba malować dwa razy?

Decyzja o naniesieniu kolejnej powłoki malarskiej musi wynikać z indywidualnej oceny pierwszego malowania. Jeśli konieczne jest naniesienie poprawek lub powłoka jest niejednolita, wtedy powinniśmy pomalować ścianę kolejny raz – aż do uzyskania perfekcyjnego efektu.

Jak uratować źle pomalowana ścianę?

Czy można spać w pokoju po malowaniu?

Mieszkanie w świeżo pomalowanym pokoju nie jest przesadnie szkodliwe, jednak również niezalecane, w szczególności dla dzieci i młodzieży. Pęd do wrócenia do domowych pieleszy jest silny, jednak lepiej odczekać dla pewności czas potrzebny materiałom na związanie.

Czy wystarczy jedna warstwa farby?

Niektórzy producenci farb zapewniają, że wystarczy jedna warstwa, jednak w praktyce ściany pokrywa się co najmniej dwiema warstwami. Tak się dzieje zwłaszcza wtedy, gdy malujemy ściany na ciemniejsze barwy. W tym przypadku każda kolejna warstwa pozwoli osiągnąć większą głębię koloru.

Jak długo schnie ściana po malowaniu?

Czy można malować farbę na farbę?

4. Nie nakładać różnych rodzajów farb na siebie (np. emulsji akrylowej na farby wapienne lub klejowe), gdyż będą łuszczyć się. Malowanie można zacząć dopiero po całkowitym usunięciu starej farby i przemyciu tynku wodą z mydłem malarskim.

Czy zawsze trzeba myć ściany przed malowaniem?

Zdecydowanie zaleca się umycie każdej ściany przed malowaniem, a przynajmniej jej najbardziej użytkowanych fragmentów (okolice włączników światła, stołów, kanap). Należy zwrócić szczególną uwagę na miejsca, w których występują widoczne zabrudzenia, takie jak ślady po butach, oponach rowerowych, przy legowisku psa.

Czy wałek do malowania musi być suchy?

Przed malowaniem wałek musi oczywiście wyschnąć (ta metoda jest zdecydowanie najlepsza). “Depilacja wałka” – oklej wałek taśmą malarską i ją zerwij.

Ile płaci się za malowanie pokoju?

Jak malować ściany od góry czy od dołu?

Malujemy od góry do dołu, przy czym sam dół ściany lepiej malować krótkimi pociągnięciami do góry. Wówczas farba lepiej się rozkłada i nie tworzy grubej warstwy przy podłodze. Farbę najlepiej nakładać dwiema warstwami, przy czym drugą warstwę nanosimy po wyschnięciu pierwszej.

Kiedy najlepiej malować?

Lekko zachmurzone niebo jest idealne podczas malowania – oczywiście jeśli nie pada deszcz i nie zapowiadają go wkrótce. Najlepiej jest nanosić farby wodne, kiedy temperatura powietrza jest wyższa niż 10°C, a farby rozpuszczalnikowe oraz przemysłowe, kiedy temperatura jest wyższa o 5°C od punktu rosy.

Jak długo schnie ściana po malowaniu?

Ile płaci się za malowanie pokoju?

Czy można spać w świeżo pomalowanym pokoju?

Farby schną znacznie krócej, zazwyczaj po dniu nie są już wilgotne, jednak przez następne kilkanaście dni potrafią nadal wydawać zapach, który u niektórych może wywoływać nudności. Mieszkanie w świeżo pomalowanym pokoju nie jest przesadnie szkodliwe, jednak również niezalecane, w szczególności dla dzieci i młodzieży.

Jak długo musi schnąć grunt?

Zazwyczaj grunt schnie 24 godziny, wytwórca może jednak zalecić inny czas oczekiwania. Stosujmy się do instrukcji, bo w przeciwnym razie nasza praca może pójść na marne, a środek gruntujący nie spełni swojej funkcji.

Jak zlikwidować smugi na ścianie po malowaniu?

Gdy po zakończeniu malowania na ścianie pojawią się smugi powierzchnię pokrytą farbą należy w miejscach największych smug delikatnie zmatowić papierem ściernym. Następnie wypełnić ewentualne nierówności i jeszcze raz pomalować całą powierzchnię farbą dekoracyjną, mając na uwadze powyższe wskazówki.

Jak malować ściany bez gładzi?

Jeżeli na ścianie widać tylko drobne ubytki, nie musisz również stosować gładzi. Wystarczy, że pokryjesz je farbą maskującą.

Dlaczego zostają pasy po malowaniu?

Najczęściej przyczyną ich powstawania jest słaba przyczepność gładzi szpachlowej, która odklejając się od niego formuje się w nieestetyczne wypukłości. Purchle mogą powstać również wtedy, gdy będziesz się spieszył i nie zachowasz odpowiednich odstępów między malowaniem poszczególnych warstw.

Czy myc wałek przed drugim malowaniem?

Czyść je przed malowaniem: zarówno zupełnie nowe, jak i używane wałki i pędzle mogą być zabrudzone pyłem lub luźnymi włóknami, dlatego przed rozpoczęciem malowania warto je przepłukać i wysuszyć.

Dlaczego widac slady po Walku?

Możliwe przyczyny. Niewłaściwe przygotowana lub zanieczyszczona powierzchnia. Nieodpowiednio dobrany, złej jakości wałek. Malowanie niezgodne z zasadą "mokro na mokro".

Dlaczego ściany śmierdzą po malowaniu?

Opisany przez Pana zapach to amoniak. Jest on przez nas wyczuwalny nawet w bardzo małych stężeniach. Jeśli pochodzi on z gruntu lub farby – po pewnym czasie zniknie (należy wywietrzyć).

Poniżej znajdziecie dwa ciekawe artykuły na podobny temat 👇

Na jaki kolor pomalować ścianę z oknem?

Na jakim kolorze nie widac nierownosci?

Masz dość szukania wideo na swoje pytanie?

Odpowiedź wideo poniżej 👇

Czy nasze odpowiedzi były pomocne?

Tak Nie

Bardzo dziękujemy za opinie!

Masz więcej pytań? Złóż wniosek!

FAQ na ostatni dzień

 • Co to za kolor dąb Sonoma?
 • Kolor sonoma czyli modny odcień dębu Choć nazwa może brzmieć nieco tajemniczo i egzotycznie, w rzeczywistości dąb sonoma określa zwykle okleinę meblową, imitującą barwę jasnego dębu. Na jej powierzchni znajdują się także charakterystyczne usłojenie, co tworzy niezwykle naturalny efekt.Jak wygląda kolor Sonoma? Kolor sonoma – kilka słów o modnym odcieniu dębu Dąb sonoma to wzór okleiny mebli, który...


 • Do czego dobierać kolor paneli?
 • Specjaliści od aranżacji wnętrz często podpowiadają, by w tym przypadku także podążać zasadą podobieństwa lub kontrastu. Dlatego też: ⚬ Jeśli ściany i podłogi są raczej ciemne, to meble powinny być jasne. ⚬ Stawiając na panele podłogowe białe i jasne ściany, dużo lepiej wybrać nieco bardziej wyraziste szafy i dodatki.Jaki kolor paneli pasuje do jasnych mebli? Zgodnie z powyższą zasadą kontrastu do...


 • Jaki kolor pasuje do drewna dębowego?
 • Drewno dębowe świetnie współgra ze sporą ilością kolorów – mogą być to zarówno intensywne kolory jak i te delikatniejsze. Meble dębowe dobrze wyglądają w połączeniu z ciemnymi brązami, butelkową zielenią, kolorem bordowym. Z drugiej strony – świetnie współgrają z jasnymi beżami oraz pastelami.Jaki kolor pasuje do koloru dębu? Odcienie kremowe to kolor ścian idealnie pasujący do mebli dąb. Jeżeli z...


 • Jakie podłoga do białych mebli?
 • Dobór podłogi do białych mebli – najważniejsze zasady. Niezależnie od rodzaju oraz stylu wnętrza, jasne meble zawsze dobrze wypadają na tle podłogi drewnianej. Naturalne dębowe deski z ich oryginalną strukturą i niepowtarzalnym rysunkiem drewna idealnie komponują się z bielą.Jakie panele pod białe meble? Na zasadzie podobieństwa – jasna podłoga do białych mebli Chcąc wzmocnić efekt jasnego i przes...


 • Jaki kolor paneli do białej kuchni?
 • A jakie panele wybrać do białych mebli w kuchni? W rustykalnych czy skandynawskich aranżacjach doskonale sprawdzą się materiały o kolorze i wzorze naturalnego drewna. Jasnobrązowa podłoga skutecznie ociepli wnętrze i będzie efektownie prezentować się w zestawieniu z białymi frontami szafek.Jaki kolor paneli pasuje do białych mebli? Na zasadzie podobieństwa – jasna podłoga do białych mebli Chcąc wz...


 • Jakie panele do nowoczesnego wnętrza?
 • Panele podłogowe w jasnym kolorze optycznie powiększają wnętrze, dlatego idealnie sprawdzą się do nowoczesnego pomieszczeń o niewielkich rozmiarach. Jeśli w nowoczesnym wnętrzu są jasne ściany, to jasne panele powiększą i optycznie rozświetlą takie wnętrze. Jaki kolor paneli jest modny? Jaki kolor paneli wybrać do salonu? Specjaliści od aranżacji wnętrz często podpowiadają, by w tym przypadku...


 • Jakie drewno jest najjaśniejsze?
 • Do najjaśniejszych rodzajów drewna tego gatunku należy palisander brazylijski, zaś jego ciemniejsze wydania reprezentuje między innymi palisander tulipanowiec. Mahonie to drewna egzotyczne o ciekawej strukturze, wysoce cenione w meblarstwie za swoje walory wizualne.Jakie drzewo ma najładniejsze słoje? Dąb i jesion to drewno o widocznych słojach, bogaty rysunek mają też orzech i akacja. Jednolity k...


 • Jakie panele do białych mebli w sypialni?
 • Najbardziej optymalnym wyjściem jest wybór podłogi w jasnobrązowym lub jasnoszarym kolorze. Meble nie staną się co prawda aż tak wyraziste, jak w przypadku ciemnych kafli czy paneli, ale ich potencjał zostanie wydobyty w delikatny sposób. Wnętrze będzie stonowane, estetyczne i przyjazne dla oka.Jaki kolor paneli pasuje do białych mebli? Na zasadzie podobieństwa – jasna podłoga do białych mebli Chc...


Komentarze

Zostaw komentarz

<
Napisz do nas